Velvyslankyně z 10 zemí navštívily Obrnice. Zajímá je soužití s romskou menšinou

Neobvyklá návštěva dnes přijela do Obrnic na Mostecku. Do malé obce přijely velvyslankyně z deseti států, například z Belgie nebo až z Peru. Zajímá je, jak se v Obrnicích daří začleňovat Romy do většinové společnosti. Právě za to totiž dostala obrnická starostka ocenění od Rady Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Obrnice | Foto: Filip Jandourek

„Dá se tady domluvit, pomáhat, jsou tady děti, po nich je vždycky bordel, tak po nich uklízím. Ale jinak je všechno v pořádku,“ říká domovnice Helena Peterová o vztazích v paneláku v Obrnicích, ve kterém žijí převážně Romové.

Kdyby neudržovali pořádek, je téměř jisté, že by nedostali další nájemní smlouvu. Pro obec pracuje i Milan Surmaj, který uklízí ulice a pomáhá například i s údržbou zeleně.

Podle něj funguje soužití mezi většinovou společností a romskou menšinou díky aktivní práci terénních pracovníků. „Máme ty asistenty, posílají domů děti už v půl osmé a nechodí po večerech ven, je to dobré,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě velvyslankyň v Obrnicích informoval reportér Jan Bachorík

Romové tvoří zhruba 40 procent obyvatel Obrnic. Podle starostky Drahomíry Miklošové z ODS to byla dřív obec, které se lidé spíš vyhýbali. Pak ale zastavili sestěhovávání nových lidí a nastavili jasná pravidla.

„Mám takový systém, něco za něco, na principu určité důvěry, a pokud tu důvěru někdo zklame, tak má smůlu. Ale samozřejmě si lidé velmi rychle uvědomí, že s nimi jednáme na velmi férové, na rovinu, a oni to potom také odvádějí,“ tvrdí Miklošová.

Rada Evropy ocenila starostku za několikaleté snažení o bezproblémové soužití většinové společnosti s Romy cenou Dosta.

Na základě tohoto ocenění si dnes přijely Obrnice prohlédnout i velvyslankyně 10 států. Během návštěvy zajdou i do základní nebo mateřské školy nebo do volnočasového centra.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme