Vandal poškodil pomník obětem pochodu smrti v Krupce na Teplicku

Neznámý vandal poničil hromadný hrob 313 obětí pochodu smrti v Krupce na Prokopce. Popsal ho hanlivými nápisy a symboly. K poškození pomníku došlo nejspíš o víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice chce pomník opravit nejpozději do dubna, kdy se u hrobu koná pietní akt | Foto: MP Krupka

„Považuji to za vrchol neúcty vůbec k člověku samotnému, protože ten hrob je označen svastickými symboly, hákovými kříži,“ přiblížil starosta Zdeněk Matouš z ČSSD.

„Takže bych chtěl vyzvat lidi, pokud třeba něco i viděli, aby to oznámili městské polici v Krupce, která to šetří, nebo státní policii,“ dodal.

Krupská radnice odstraní nápisy a symboly nejpozději do konce dubna, kdy se u hromadného hrobu koná pietní akt.

V rámci takzvaných pochodů smrti v letech 1944 a 1945 museli vězni z koncentračních táborů v blízkosti fronty urazit mnohakilometrové trasy. Trpěli nedostatkem jídla, pití, vhodného oblečení i odpočinku. Pokud vyčerpaní lidé nedokázali pokračovat v cestě, byli zastřeleni.

Jiní vězni zase cestovali v přeplněných dobytčích vagonech, zavření i několik dnů bez jídla a v otřesných hygienických podmínkách. Transport z tábora Ossendorf zastavil v dubnu 1945 také na nádraží v Krupce-Bohosudově.

313 vyčerpaných vězňů vzápětí zemřelo na zápal plic nebo na tyfus. Těla byla naházena do opuštěného dolu nedaleko trati a až po konci války pohřbena do společného hrobu. Pomník, který se nachází naproti hornickému kostelu svatého Prokopa, byl odhalen v roce 1948.


Zvětšit mapu

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme