V Novém Jičíně sbírá charita pro potřebné i židle či skříně, službě říká 'nábytník'

Jako si ze šatníku pro chudé mohou lidé bez domova odnést třeba čistou košili, v takzvaném nábytníku si ti nejchudší mohou pořídit například židli nebo postel. Službu zavedli nedávno v Novém Jičíně a ujala se. Odložený zachovalý tak nekončí na smetišti, ale ještě dobře poslouží třeba lidem z holobytů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židle | Foto: stock exchange, Diego Medrano

Michal bojuje s duševní chorobou, ale zrovna teď prožívá šťastnější období. Posouvá se totiž v životě dál, opouští azylový dům v Novém Jičíně a stěhuje se ke své přítelkyni do rodinného domku.

„Byl jsem na ulici, měl jsem původně i manželku, snažím se to všechno dát do pořádku a vyrovnat to, aby měl člověk čistou duši,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nábytník novojičínské charity se zajímala redaktorka Jan Jeckelová

Z dočasného bydliště si odnáší nejen své oblečení a knihy, ale i nábytek.

„Máme tady to, co lidé potřebují, to znamená postele, stoly, různé skříňky, skříně, křesla, dokonce je tady kus kuchyňské linky,“ popisuje vedoucí novojičínské charity Marcel Brož obsah tamního skladiště nábytku.

Díky nábytníku, jak charita službě říká, si Michal bude mít v novém domově kam lehnout nebo na co sednout, odveze si zachovalou skříň, sekretář, peřiňák nebo křesla. Na nový nábytek by neměl.

Zrovna křesla prý chtěli původně jejich staří majitelé vyhodit. „Ale popřemýšleli nad tím, že by to byla škoda,“ líčí Michal.

Právě tak se nábytek k charitě dostává, od dobrovolných dárců. „V případě, že chcete pomoc potřebným lidem a máte doma již nepotřebné kusy nábytku, nebo i jiné užitečné věci do domácnosti, které by se mohly ještě využít, budeme rádi, když nám je nabídnete,“ vybízí charita na svém webu případné dárce.

Nová služba nepomáhá jen lidem, kteří zrovna opouštějí azylový dům, ale také ostatním, kteří se z různých důvodů najednou ocitnou na dně.

„Mladé rodiny se dostávají do takových svízelných situací, že jim prostě nezbývají peníze, nebo že se dostaly do nějaké spleti exekucí, a my se jim snažíme pomoci, jak můžeme,“ dodává vedoucí charity Marcel Brož.

Jana Jeckelová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme