V Sevastopolu vlaje ruská vlajka. Mnohým lidem se dění na Ukrajině nezamlouvá

Ruský prezident Putin vzkázal obyvatelům krymské metropole Sevastopolu, že Moskva stojí při nich. Rusky mluvící menšina na Krymu se totiž obává pogromů a zvažuje nezávislost nebo připojení k Rusku. Naopak krymští Tataři, kteří se aktivně podíleli na protestech proti Janukovyčově režimu, Moskvu v lásce nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový starosta Sevastopolu Alexej Čalyj (uprostřed s mikrofonem), místní obchodník a ruský občan | Zdroj: ČTK

Už čtvrtý den se obyvatelé Sevastopolu pravidelně shromažďují na náměstí před radnicí u památníku ruské černomořské flotily.

Na rozdíl od zbytku východní Ukrajiny, kde antimajdanu vévodí Janukovyčovy černo-oranžové barvy, tady všude vlaje ruská trikolora.

Lidé jsou odhodlaní bránit své město před provokacemi a pogromy ze stran aktivistů Euromajdanu. Řečník lidi ujišťuje, že mají mezinárodní podporu – například Ruska, Běloruska nebo Kazachstánu. A připomíná, co všechno Krym spojuje s Ruskem, například náboženství.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Sevastopolu na Krymském poloostrově natáčel tamní zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Kníže Kyjevské Rusi Vladimír tu byl v roce 988 pokřtěn. Ale společná historie pokračuje i díky ruské námořní základně ve městě dodnes. Připomínku krymských Rusů, kteří bojovali a umírali v Afghánistánu, lidé vítají skandováním. „Sevastopol, Sevastopol!“

Řečník také nezapomene varovat lidi před vlivem západu. V Sýrii, v Egyptě, všude, kde se dnes západní mocnosti angažují, to prý nedopadá dobře. Pak už ale přivítá na demonstraci jednoho z poradců prezidenta Putina. A dav jásá nadšením, že Moskva stojí při nich. „Rossia, Rossia!“

„Sevastopol byl, je a bude ruské město,“ tvrdí Putinův poradce. Lidé podle něj musí bojovat za to, aby mohli mluvit, myslet a žít rusky. A musí se ubránit okupantům.

Banderovci byli ukrajinští nacionalisté, kteří za druhé světové války bojovali za nezávislost Ukrajiny na Sovětském svazu. Byli příslušníky Ukrajinské povstalecké armády a své jméno získali po předsedovi Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) Stepanu Banderovi.

Podle Putinova poradce hrozí invaze Banderovců a fašistů. Shromáždění lidé mu skandováním slibují, že přes Krym nacisté neprojdou.

Moskevský vyslanec pak připomíná, že Rusko na Ukrajinu přineslo vždy dobré věci jako civilizaci a kulturu. Za časů sovětského času držela celá země při sobě, a stejně jako za druhé světové války ani dnes Moskva své lidi neopustí, tvrdí Putinův poradce.

„Rusko je pevně spojené a nikdo ho nikdy nedokázal rozdělit. A i vy jste národ ruské federace,“ ujišťuje Putinův poradce Sevastopolčany.

Proruští demonstranti, kteří se shromáždili před sevastopolskou radnicí | Foto: ČTK/AP

Od Severního Kavkazu až po Dálný východ všichni prý bedlivě sledují, co se na Krymu děje. Do dobrovolných antifašistických oddílů se údajně hlásí tisíce lidí po celém Rusku. Stačí prý vydržet.

Sevastopolský antimajdan ale nemá takovou výdrž jako protesty v Kyjevě. A v deštivém počasí se několik stovek účastníků demonstrace brzy rozejde. Jen před radnicí zůstává hlouček domobrany. „Nedáme se, my jsme ruské město, a ne fašistické. Ubráníme se Banderovcům,“ říká mi kozák s bičem v ruce.

Nepokoje na Ukrajině už trvají tři měsíce. Lidé začali proti vládě demonstrovat kvůli tomu, že zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Násilí vyvrcholilo před týdnem, kdy v ulicích Kyjeva přišly při protestech o život desítky lidí.

Z Euromajdanu už prý na město míří hordy bojovníků, ale v Sevastopolu podle něj narazí na tuhý odpor. Když oponuji, že v Kyjevě stříleli snajpři do obyčejných lidí, jako je on, tak připouští, že se tam možná stalo i něco špatného, to však podle něj nedává právo nové vládě omezovat menšiny.

Nemusí ale ani Janukovyče, kterého přirovnává ke zbabělému kapitánovi, který opustil potápějící se loď a zanechal na ní nebohou posádku. Raději by proto připojil Krym opět k Rusku. Stejně už tu je téměř všechno ruské.

V Simferopolu protestovali stoupenci a odpůrci odtržení Krymu

Číst článek

To dokazuje řada průvodců, kteří mě i během demonstrace lákali na prohlídku ať už ruské flotily, nebo nedalekých bojišť, kde ruská armáda po několik století porážela Tatary, Brity nebo Němce.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme