Merkelová promluví k britskému parlamentu, setká se i s královnou

Historický proslov před oběma komorami britského parlamentu dnes přednese německá kancléřka Angela Merkelová. Předpokládá se, že šéfka spolkové vlády bude apelovat na zákonodárce, aby Británie neopouštěla řady Evropské unie. Merkelovou čeká v Londýně také setkání s královnou Alžbětou II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Rainer Jensen | Zdroj: ČTK

Proslov před členy Dolní sněmovny i Sněmovny lordů se považuje za velkou poctu, které se dočkalo jen minimum světových státníků.

Mimořádnost přijetí, jehož se dnes kancléřce dostane, odráží podle britského tisku postavení Německa i samotné Angely Merkelové na evropské scéně.

Premiér David Cameron by rád získal kancléřku na svou stranu pro plán vyjednat nové podmínky britského členství v EU.

Podle listu Financial Times se Cameron během pracovního oběda se spolkovou kancléřkou taky chystá nadnést téma nástupce Josého Barrosa ve funkci předsedy Evropské komise.

Merkelová by v čele unijní exekutivy ráda viděla Lucemburčana Jeana-Clauda Junckera, který je ale podle Financial Times pro britskou vládu zcela nepřijatelný.

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme