Na Slovensko zatím nemíří žádní uprchlíci z Ukrajiny, tvrdí tamní policie

Napjatá situace na Ukrajině může brzy dolehnout i na vnější hranici Evropské unie. Jeden z jejích nejkratších a taky nejlépe střežených úseků má Slovensko. Stovka kilometrů hraniční čáry s Ukrajinou je z velké části prošpikovaná moderní technikou a spoustou policejních hlídek. Zatím se tam neděje nic mimořádného, příliv ukrajinských utečenců je ale pořád jedním z možných scénářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranici mezi Ukrajinou a Slovenskem hlídají také pohraničníci | Foto: Vojtěch Berger

Od vstupu Slovenska do Schengenského prostoru v roce 2007 prošla hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou revoluční proměnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je situace na slovenské hranici, zjišťoval Vojtěch Berger

Rovinatý jižní úsek hranice hlídají kamery, seismické senzory a další technika, která hlásí každý pohyb na hranici.

V horách na severním úseku jsou policisté odkázaní na svoje vlastní nohy a znalost místního prostředí. Ilegálních migrantů stále ubývá, potvrzuje pohraničník Juraj Lechman.

„V minulosti bylo narušení o hodně víc než v dnešní době. V dnešní době to je jenom 10 nebo 20 % toho, co bylo před vstupem do Schengenského prostoru,“ říká Lechman.

Uprchlíci z Dálného východu

Lidem z vesnic na hranici mezi Slovenskem a Ukrajinou se občas naskytne kuriózní pohled, když se z bukového lesa vynoří skupinka dezorientovaných uprchlíků z Dálného východu. Při sestupu z hor na slovenskou stranu jde ale imigrantům někdy o život.

Hranici mezi Ukrajinou a Slovenskem hlídají také pohraničníci | Foto: Vojtěch Berger

„Indie, Srí Lanka, Afghánistán, Pákistán, Čína. Přišli do našeho terénu nalehko oblečení, byli zmrzlí. Kolikrát jsme museli poskytovat lékařskou nebo první pomoc,“ upozorňuje Lechman.

Nejčastěji policisté v kopcích přistihnou Somálce nebo Gruzínce. O ukrajinské krizi jako by tu nikdo nevěděl a utíkajících Ukrajinců je zatím minimum.

Státy Visegrádské čtyřky ale neberou tuhle věc na lehkou váhu a v případě masivního přílivu uprchlíku z Ukrajiny si chtějí navzájem pomáhat.

Vojtěch Berger, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme