Povodí Ohře hlásí nedostatek vody, může za to nezvykle suchá a teplá zima

Letošní zima byla neobvykle teplá, a hlavně suchá. Například v Ústeckém kraji spadlo od začátku roku téměř 3x méně srážek, než je běžné. To může podle Povodí Ohře komplikovat jarní práce zemědělcům a voda může vyschnout i ve studních. Vodohospodáři tak vyhlíží vydatnější dešťové přeháňky, ty ale podle meteorologů v nejbližších dnech nepřijdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled po proudu řeky Ohře směrem na Karlovy Vary | Foto: Pavel Halla

„Veškeré vodní nádrže, které máme, počítají s tím, že na jaře taje sníh. A že se tudíž zásoby vody v nádržích obnoví, doplní,“ vysvětluje Jan Svejkovský z Povodí Ohře, proč vodohospodářům chybí sněhová pokrývka a pokračuje:

„V tuto chvíli jsou dost podprůměrné průtoky ve vodních tocích a ta voda, která tam protéká, je významně dotována z podzemní vody. Té v tuto chvíli není zas tak moc a také spoléhá na to, že bude doplněna ze sněhových zásob, které bohužel nejsou.“

Důležité teď podle vodohospodářů je, jak bude v příštích týdnech sněžit nebo pršet. Meteorologové pro ně ale dobré zprávy nemají: „V nejbližším období žádné výrazné srážky neočekáváme. Takže to sušší období bude spíše pokračovat,“ potvrzuje David Král z hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku vody v povodí Ohře natáčel redaktor Jan Beneš

Pokud by žádné větší srážky nepřišly, nedostatek vody by se podle Jana Svejkovského na jaře projevil v zemědělství a projevit by se mohl také u odběru spodní vody, tedy ze studen.

Na rodinné farmě v Lenešicích u Loun, kterou loni výrazně postihla povodeň, doufají, že jim život letos neztíží nedostatek vody. Zatím ale velké obavy nemají:

„Na těch polích to tak nevnímáme, protože ta celková zásoba vody je od podzimu ještě dostatečná. Zvlášť tady v údolí Ohře ta spodní voda ještě zůstává,“ říká zástupce farmy Rudolf Derfler. Připouští ale, že pokud během několika týdnů výrazně nezaprší, může být situace vážná: „To už by asi bylo znát, vzhledem k tomu, že nás čeká setí a jarní práce.“

Jednu výhodu ale letošní zima bez sněhu a deště má, a to v případě, že by se opakovaly prudké a vydatné deště, které loni v květnu způsobily rozsáhlé záplavy: „Pokud by přišly srážky, které byly minulý rok, tak je pravděpodobné, že by ta situace byla o něco málo lepší,“ poznamenává Jan Svejkovský z Povodí Ohře.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme