Vláda chystá krizové plány čerpání evropských fondů, Česku utíkají miliardy

Česko selhává v čerpání evropských peněz - je nejhorší z celé Unie. Konstatovala to nedávno na svém zasedání vláda, když hodnotila období let 2007 až 2013. Největší problémy mají resorty životního prostředí a školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den Evropy 2011 v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO má proto dát vládě krizové plány čerpání evropských fondů od jednotlivých ministerstev. Resorty jí je mají dodat nejpozději dnes.

Loni Česká republika nevyčerpala deset miliard korun. V rámci celé Unie přitom všem zemím uteklo miliard šestnáct. Jenom na Česko tedy připadá víc než polovina. A letos to podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD může být ještě horší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záměry vlády pro zlepšení čerpání evropských peněz představila Jana Čermáková

„V letošním roce hrozí riziko, že nevyčerpáme cca 24 miliard korun. Říkáme to na začátku, říkáme to teď. A cílem vlády je, aby na konci roku byla ta částka co nejmenší.“

Které programy mohou přijít o nejvíc peněz, vysvětlila ministryně pro místní rozvoj z hnutí ANO Věra Jourová:

„Hrozí největší ohrožení z hlediska vrácení, nebo nedočerpání peněz operačnímu programu Životní prostředí – tam je odhad až 13 miliard nedočerpaných peněz. Dále potom Výzkum a vývoj pro inovace – program ministerstva školství – předpokládaná ztráta kolem 7,5 miliardy. A dále potom jsou tam další programy. V určitém skoku je to Podnikání a inovace – miliarda a půl atd.“

Resorty věří ve zlepšení

Ministr školství z ČSSD Marcel Chládek předpokládá, že se mu ještě podaří z evropských fondů na vědu dovyčerpat 4,5 miliardy korun - původně se přitom počítalo se ztrátou 7,5 miliard.

Fondy EU představují hlavní nástroj realizace evropské politiky hospodářské a sociální soudržnosti. Právě jejich prostřednictvím se rozdělují finanční prostředky určené ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů mezi členskými státy a jejich regiony.

Vůbec největší problémy má ale ministerstvo životního prostředí. Šéf resortu Richard Brabec z hnutí ANO už chystá konkrétní záchranný plán:

„Vypíšeme za několik miliard výzvy na zateplování veřejných budov a věříme, že tím podpoříme stavebnictví, samozřejmě podpoříme zaměstnanost.“

Finální verzi nové dohody o partnerství, která umožní čerpat peníze z evropských fondů až do roku 2020, pošle Česko do Bruselu do 22. dubna.

Milan Kopp, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme