Menší obce mají problémy s registrem obyvatel. Posílají složenky i zemřelým

Obce mají problémy s dalším centrálním registrem. Tentokrát je to evidence obyvatel, ze které nemůže zjistit aktuální informace většina vesnic takzvaného prvního typu. Je to podle ministerstva vnitra kvůli ochraně osobních údajů. Důsledky jsou ale hodně nepříjemné. Starostové netuší, kolik lidí zrovna v obci bydlí, a to vede k absurdním situacím. Třeba když se musí platit za odvoz odpadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání hlasů v senátních volbách | Foto: Filip Jandourek

„Posíláme složenky lidem, kteří už u nás nebydlí, zemřeli, odstěhovali se. My to nevíme, je to takové smutné,“ říká starosta Bystřice u Třince Ladoslav Olšar z ČSSD. A zlobí se. Protestuje všude, kde to jen trochu jde.

„My na nejspodnějším článku řízení státu fungujeme nějakým divným způsobem. Nemůžeme řídit obec, aniž bychom věděli, kdo v obci bydlí,“ poznamenává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Třinecku natáčel redaktor Martin Knitl

Vedle ve Vendryni dokonce klepala sociální komise na dveře domu, aby předala jubilantovi kytici. Až tam se zjistilo, že jubilant už nežije. Bystřická matrikářka Alena Ciencialová je bezradná.

„Nejsme schopni v současné době vyjet nějakou aktuální sestavu přes aplikaci CheckPoint, která by nám umožnila si stav nějakým způsobem změnit,“ podotýká Ciencialová.

Na změně systému se pracuje

Funguje to pouze v případě, že se někdo narodí nebo zemře přímo ve své obci anebo s ním obecní úřad vede nějaké řízení a má díky tomu přehled. Co když budou ale záplavy nebo začne hořet v nějakém domě, odhaduje starosta Olšar mnohem horší věci: „Jak máme vědět, kdo v daném domečku bydlí, když my tyto údaje nemáme?“

Větší obce s rozšířenou působností nemohou výpisy z registru poskytovat kvůli ochraně osobních údajů, i když dříve to tak fungovalo běžně. Na změnách se ale pracuje, ještě je třeba doladit technické překážky, vzkazuje do Bystřice Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

„Služba je v tuhle chvíli testována. Jakmile bude hotova, bude podrobný uživatelský manuál a obce budou informovány o spuštění,“ upřesňuje Řepka.

Paradoxně pomáhají volby, kterých je teď hodně. Před hlasováním dostane na stůl každý starosta přesný počet i jména obyvatel bez ohledu na omezení registru. Mezitím musí na vesnicích improvizovat.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme