Cesty na východ Ukrajiny odložte, doporučuje Čechům ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje kvůli napjaté situaci cesty cestovat na východ Ukrajiny, zejména na pak na Krym. Čechům, kteří v těchto regionech pobývají, radí odjet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference, Úřad vlády, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Situace v zemi zmítané už několik měsíců protivládními protesty se zdramatizovala poté, co horní komora ruského parlamentu v sobotu schválila žádost prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských vojáků.

"V důsledku zhoršené bezpečnostní situace ve východních částech země, zejména v Autonomní republice Krym, MZV doporučuje do odvolání občanům České republiky zrušit nebo odložit cesty do těchto regionů Ukrajiny. Občanům, kteří se v těchto oblastech nacházejí doporučuje odcestovat," uvedlo dnes ministerstvo na svých internetových stránkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj ukrajinské krize komentoval v Ranním interview Radiožurnálu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Česká republika je proti vojenskému vměšování Ruska do situace na Ukrajině. Premiér Bohuslav Sobotka (CSSD) pokládá vojenskou akci na Krymu za neodůvodněnou a zcela nepřijatelnou. Podle prezidenta Miloše Zemana vytváří hluboký příkop, který po generace nelze zasypat.

Znepokojené je i ministerstvo zahraničí, které zdůraznilo nutnost zachování územní celistvosti Ukrajiny a respektování její suverenity a hranic. Současný vývoj v zemi podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nasvědčuje tomu, že jde o vojenskou intervenci Ruska.

„To, co je v chodu, je už podle všeho vojenská intervence a snaha vytvořit loutkovou vládu na Krymu,“ komentoval ve vysílání Radiožurnálu vývoj ukrajinské krize Zaorálek.

„Budou se hledat všechny diplomatické metody, které by Rusko přiměly k tomu, aby ze svých úmyslů ustoupilo a dodrželo závazky, které potvrdilo v roce 1994 v Budapešti, že bude samogarantem teritoriální integrity a celistvosti Ukrajiny,“ zdůraznil ministr.

Martin Hromádka, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme