Oscara za nejlepší film získal snímek 12 let v řetězech, nejvíc ocenění má Gravitace
Ceny americké filmové akademie Oscar doputovaly dnes nad ránem v Los Angeles ke svým dalším majitelům. Oscara za nejlepší film získal historický snímek 12 let v řetězech. Nejvíce ocenění ale posbíral vesmírný thriller Gravitace. Jeho tvůrci proměnili v sošku celkem sedm z deseti nominací. Nejlepší herečkou v hlavní roli je Cate Blanchetová a hercem Matthew McConaughey.
Vítězem 86. ročníku předávání cen americké akademie je otrokářské drama 12 let v řetězech. Snímek získal celkem tři cenné sošky. Britský režisér Steve McQueen Oscara symbolicky věnoval všem, kdo otrokářstvím prošli, a také 21 milionům lidí, kteří takovým údělem trpí i dnes.
Sošku za nejlepší režii si odnesl Alfonso Cuarón za thriller Gravitace. Ve svém projevu pak poděkoval Sandře Bullockové, která ztvárnila hlavní ženskou roli v jeho filmu. Podle jeho soudu je právě ona ztělesněním přitažlivosti čili oné gravitace a úspěch jeho filmu leží právě v jejím hereckém výkonu.
Předávání filmových cen Oscar sledovala i zpravodajka Českého rozhlasu v USA Lenka Kabrhelová
Nejlepší herečkou v hlavní roli je Cate Blanchettová za snímek Woodyho Allena Jasmíniny slzy. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli získal Matthew McConaughey za roli v dramatu Klub poslední naděje o boji pacientů s nemocí AIDS v 80. letech.
Jared Leto nominovaný jako herec ve vedlejší roli si odnesl sošku za svůj výkon ve filmu Klub poslední naděje. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli je Lupita Nyong'o za 12 let v řetězech.
Nejlepším animovaným filmem je Ledové království. Oscara za krátkometrážní animovaný film získal Pan Hublot za svůj celovečerní dokumentární snímek Hlasy v pozadí.
Nejlepším neanglicky mluveným filmem je Velká nádhera italského režiséra Paola Sorentina.
Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument dostal film Dáma v čísle 6 o pražské rodačce Alici Herzové-Sommerové, klavíristce, klavírní pedagožce a nejstarším člověku, který přežil holokaust. Podle vlastních slov internaci v terezínském ghettu přežila jen díky hudbě, která podle ní je prvním místě v umění.
Tvůrci filmu byli na předávacím ceremoniálu velmi dojatí. Připomněli, že protagonistka je mimo jiné naučila i dívat se na svět pozitivněji. Sama Alice Herzová-Sommerová se ale slavnostní události nedočkala. Zemřela 23. února 2014.
Zemřela pražská rodačka Herzová-Sommerová. Nejstarší z těch, co přežili holocaust
Číst článek
Na scénu se ale dostaly i aktuální události. Jared Leto v pohnutém projevu připomněl osudy lidí na Ukrajině a ve Venezuele. Svého Oscara věnoval obětem nemoci AIDS, což je i hlavní téma snímku Klub poslední naděje.
Oscary jsou také každoroční přehlídkou nejdražších a nejnápaditějších rób a šperků, proto se objevily už i první hodnocení vkusu všech, kteří se pohybovali na červeném koberci. U diváků tak na sociálních sítích zvítězila jako nejstylovější hvězda Lupita Nyong'o, 31letá herečka původem z Keni.
Twitter má nový rekord. Nejsdílenějším příspěvkem v historii je snímek z Oscarů
Číst článek
Ceremoniál v budově Dolby Theatre uváděla herečka Ellen DeGeneresová, která se hned na začátku strefovala do nominovaných umělců. „Všichni natočili celkem 1400 filmů a chodili celkem šest let na vysokou," žertovala moderátorka.