Oscara za nejlepší film získal snímek 12 let v řetězech, nejvíc ocenění má Gravitace

Ceny americké filmové akademie Oscar doputovaly dnes nad ránem v Los Angeles ke svým dalším majitelům. Oscara za nejlepší film získal historický snímek 12 let v řetězech. Nejvíce ocenění ale posbíral vesmírný thriller Gravitace. Jeho tvůrci proměnili v sošku celkem sedm z deseti nominací. Nejlepší herečkou v hlavní roli je Cate Blanchetová a hercem Matthew McConaughey.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocenění heci se svými soškami. Zleva Matthew McConaughey (hlavní mužská role), Cate Blanchett (hlavní ženská role), Lupita Nyong'o (vedlejší ženská role) a Jared Leto (vedlejší mužská role) | Zdroj: Reuters

Vítězem 86. ročníku předávání cen americké akademie je otrokářské drama 12 let v řetězech. Snímek získal celkem tři cenné sošky. Britský režisér Steve McQueen Oscara symbolicky věnoval všem, kdo otrokářstvím prošli, a také 21 milionům lidí, kteří takovým údělem trpí i dnes.

Sošku za nejlepší režii si odnesl Alfonso Cuarón za thriller Gravitace. Ve svém projevu pak poděkoval Sandře Bullockové, která ztvárnila hlavní ženskou roli v jeho filmu. Podle jeho soudu je právě ona ztělesněním přitažlivosti čili oné gravitace a úspěch jeho filmu leží právě v jejím hereckém výkonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předávání filmových cen Oscar sledovala i zpravodajka Českého rozhlasu v USA Lenka Kabrhelová

Nejlepší herečkou v hlavní roli je Cate Blanchettová za snímek Woodyho Allena Jasmíniny slzy. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli získal Matthew McConaughey za roli v dramatu Klub poslední naděje o boji pacientů s nemocí AIDS v 80. letech.

Jared Leto nominovaný jako herec ve vedlejší roli si odnesl sošku za svůj výkon ve filmu Klub poslední naděje. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli je Lupita Nyong'o za 12 let v řetězech.

Nejlepším animovaným filmem je Ledové království. Oscara za krátkometrážní animovaný film získal Pan Hublot za svůj celovečerní dokumentární snímek Hlasy v pozadí.

Nejlepším neanglicky mluveným filmem je Velká nádhera italského režiséra Paola Sorentina.

Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument dostal film Dáma v čísle 6 o pražské rodačce Alici Herzové-Sommerové, klavíristce, klavírní pedagožce a nejstarším člověku, který přežil holokaust. Podle vlastních slov internaci v terezínském ghettu přežila jen díky hudbě, která podle ní je prvním místě v umění.

Tvůrci filmu byli na předávacím ceremoniálu velmi dojatí. Připomněli, že protagonistka je mimo jiné naučila i dívat se na svět pozitivněji. Sama Alice Herzová-Sommerová se ale slavnostní události nedočkala. Zemřela 23. února 2014.

Zemřela pražská rodačka Herzová-Sommerová. Nejstarší z těch, co přežili holocaust

Číst článek

Na scénu se ale dostaly i aktuální události. Jared Leto v pohnutém projevu připomněl osudy lidí na Ukrajině a ve Venezuele. Svého Oscara věnoval obětem nemoci AIDS, což je i hlavní téma snímku Klub poslední naděje.

Oscary jsou také každoroční přehlídkou nejdražších a nejnápaditějších rób a šperků, proto se objevily už i první hodnocení vkusu všech, kteří se pohybovali na červeném koberci. U diváků tak na sociálních sítích zvítězila jako nejstylovější hvězda Lupita Nyong'o, 31letá herečka původem z Keni.

Twitter má nový rekord. Nejsdílenějším příspěvkem v historii je snímek z Oscarů

Číst článek

Ceremoniál v budově Dolby Theatre uváděla herečka Ellen DeGeneresová, která se hned na začátku strefovala do nominovaných umělců. „Všichni natočili celkem 1400 filmů a chodili celkem šest let na vysokou," žertovala moderátorka.

Oscar a Zlatý glóbus | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme