Rusko-ukrajinský konflikt hýbe s cenou ropy. I Čechům hrozí, že budou brzy jezdit dráž

Rusko-ukrajinský konflikt může zdražit benzin na českých pumpách. Cena ropy už na růst napětí reagovala a podražila. Pokud by konflikt trval déle, mohli by podle některých odhadů čeští motoristé platit už brzy za litr benzinu o padesátník více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzínová pumpa, benzín (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ropa je strategickou surovinou a každý vojenský konflikt zahýbe s jejími cenami. Na světovém trhu se dnes ráno ceny vyšplhaly na několikaměsíční maxima. Severomořská ropa například zdražila o 2,5 dolaru na 111 dolarů za barel.

Kdyby se tato cena udržela po delší dobu, odrazilo by se to podle analytika společnosti Colosseum Víta Jedličky během týdne či dvou i na českých pumpách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak by se konflikt na Krymu mohl projevit na ceně benzinu, se zajímal redaktor Jaroslav Skalický

„Se zpožděním na to reaguje burza v Rotterdamu, kde se obchodují pohonné hmoty, a se zpožděním na to reagují čeští obchodníci, potažmo přímo čerpací stanice,“ vysvětlil Jedlička.

Cena za litr benzinu by podle Jedličky stoupla asi o padesátník.

Horší by to bylo, kdyby na Krymu došlo přímo k nějakým bojům, v tom případě by se podle něj cena ropy mohla zvednout až o desítky dolarů. Razantně by pak rostly i ceny benzinu a nafty.

Vývoj na Ukrajině by podle Sobotky neměl ohrozit zásobování Česka plynem

Číst článek

Česko dováží ruskou ropu přes Ukrajinu. I když by ohrožení dodávek bylo nepříjemné, tento dovoz už pro Čechy není zdaleka tak významný jako dřív. Existuje navíc možnost přepravovat ropu do České republiky i dalšími cestami.

I v případě plynu by případný krátkodobější výpadek neměl hrát zásadní roli.

„Zásoby plynu v České republice dostačují na půl roku, tudíž Česká republika není významně ohrožena v případě nějakých kratších výpadků, v tom máme velkou výhodu oproti jiným státům Evropské unie, nás by se to příliš nedotklo,“ poznamenal Jedlička.

Jinak je však Evropa na dodávkách z Ruska závislá, to zřejmě ovlivňuje i úvahy o sankcích ze strany EU a USA.

Svět se znepokojením sleduje napětí na Krymu. Evropská unie zvažuje sankce proti Rusku

Číst článek

Rusko ukázalo, že se nebojí zavřít Ukrajině kohouty s ropou a plynem, stalo se to už v letech 2006 a 2009, kdy se obě země nemohly dohodnout na cenách.

Postoj nové ukrajinské vlády, která se chce orientovat na Západ, už vedl k tomu, že Moskva pohrozila zrušením slevy na plyn od Gazpromu. A to by byla další rána pro ukrajinskou ekonomiku, která má už teď velké problémy.

Konflikt na Krymu pociťují už i české firmy na Ukrajině. Automobilka Škoda Auto tam snižuje výrobu a potíže hlásí také potravinářská firma Hamé, které obchody zhoršuje dražší pojistné.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme