Ústecká koalice založila nové Činoherní studio, to dosavadní končí

Dosavadní Činoherní divadlo v Ústí nad Labem končí. Zastupitelé v noci založili novou příspěvkovou organizaci se stejným názvem - Činoherní studio - a dali jí osm milionů korun. Dosavadní obecně prospěšná společnost dostane výpověď z nájmu a skončí v likvidaci. Nemá totiž dost peněz ani na zaplacení mezd. Radní vedení divadla vytkli hlavně špatné hospodaření a smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání ústeckého zastupitelstva. Na snímku je zaplněný balkon, který byl vyhrazen pro veřejnost | Foto: ČTK

„Bývalý ředitel pan Haidler pronajal v roce 2009 divadlo na dobu neurčitou panu Maryškovi s tím, že nájemné představuje polovinu ze vstupného. Tato smlouva je nejen extrémně nevýhodná, ale také právně vadná,“ uvedla příklad vedoucí odboru kultury a členka správní rady divadla Jana Müllerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém Činoherním studiu natáčela redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Na smlouvu uzavřenou s hercem Jiřím Maryškem reagoval ředitel Vladimír Čepek: „Výtěžek z představení většinou pokryje nájem, který je hodinový, takže tam to není nevýhodná smlouva.“

Obviňování ze lží padalo na obě strany. Proti záměru radních byla ODS.

„Celé chování rady města od okamžiku odvolání minulé správní rady zcela jednoznačně směřovalo dopředu a úmyslně k likvidaci a nahrazením nějakým novým, který bude poslouchat,“ shrnul námitky člen ODS František Nesvadba. Právě zastupitelé z řad občanských demokratů byli jako jediní proti zřízení příspěvkové organizace.

Zastupitelé Ústí nad Labem založili nové Činoherní studio. To stávající končí | Foto: Facebook Činoherní studio

Ústecký radní za ČSSD Pavel Dlouhý odmítá, že Ústí jen hledalo způsob, jak s divadlem ukončit spolupráci. „My jsme stále opakovali, že máme zájem na tom, aby Činoherní studio pokračovalo, aby tradiční značka byla dále rozvíjena, aby tady měla umělecká činnost podmínky k budoucí existenci,“ řekl.

Druhá strana podle něj ale dostatečně nespolupracovala. Divadelníci prý například původně odmítali nabízenou osmimilionovou dotaci jako nedostatečnou, pak ale změnili názor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu rozebírali ústecký radní za ČSSD Pavel Dlouhý a člen vyjednávacího týmu Činoherního divadla Jan Kvasnička

„Celé to bylo jenom o nátlakové akci, která měla donutit město přidat další a další miliony, které to město prostě nemá. O ničem jiném to nebylo a všechny záminky týkající se nějakých grantů, termínů a podobně byly opravdu zástupné,“ dodal Dlouhý.

Člen vyjednávacího týmu Činoherního divadla Jan Kvasnička nesouhlasí s kritikou hospodaření, radní podle něj záměrně nepracují s fakty. Finanční komise města prý v minulém týdnu nezjistila žádné nedostatky.

Po nočním jednání ústeckých zastupitelů herec Jiří Maryško napadl radního Jana Eichlera, policisté ho odvedli | Foto: Městská policie Ústí nad Labem

„Stejně tak dosavadní argumentace města, že Činoherní studio nebylo schopno zajistit vícezdrojové financování, se neopírá o pravdu, protože v posledních letech, například od roku 2011, kdy podíl města na financování Činoherního divadla tvořil 71 procent, se podíl města snížil do loňských 60,5 procent,“ vysvětlil a dodal, že na divadlo studiové formy to je slušný výsledek.

Upozornil také, že dosavadní organizace podala několik žádostí o grant: „V loňském roce dostalo Činoherní divadlo o.p.s. od ministerstva kultury 725 a od Ústeckého kraje 350 tisíc. To znamená, že město se v podstatě rozhodlo tento rok hodit milion, který bychom mohli dostat, do koše.“

Nový umělecký šéf

V řadách divadelníků a jejich příznivců nakonec zavládlo velké zklamání. Za nekoncepční označila verdikt zastupitelů herečka Klára Krejsová: „Absolutně neřeší situaci. Na zastupitelstvu padlo mnoho lží.“

Ještě dnes se podle radního Pavla Dlouhého z ČSSD sejde rada města a někoho pověří vedením nového divadla. „Nabídne zaměstnanecké poměry pracovníkům bývalého divadla a současně budeme hledat nového uměleckého šéfa," nastínil.

Po jednání napadl Jiří Maryško nezávislého radního a předsedu správní rady Jana Eichlera. Podle něj účelově lhal. Policisté rozhodnou, jestli herce obviní.

Gabriela Hauptvogelová, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme