Vláda do konce března projedná budoucnost Dolu Paskov, horníkům to přislíbil Sobotka

Těžba na ostravském Dole Paskov by se mohla o dva roky prodloužit. Při pondělním setkání s hornickými odbory to připustil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. V následujících týdnech totiž nová vláda projedná návrh ministerstva průmyslu a obchodu, které chce dobývání uhlí na Frýdecko-Místecku utlumit až po roce 2016.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Foto: ČTK

„No pořád se hlásím. Teďka už rok. Myslím si, že bude ještě hůř,“ říká jeden z horníků. Horníci z Dolu Paskov jsou k novinkám zatím skeptičtí. Uplynulý rok totiž udělal řadě z nich v životě pořádný kotrmelec.

Pokud by ale vláda těžbu o dva roky prodloužila, pro 41letého havíře Tomáše by to prý znamenalo aspoň novou naději. „Všichni tady ve skrytu duše doufáme, že se změní cena uhlí na trhu. A že se to potom třeba může prodloužit dál, protože to uhlí tady je,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér slíbil horníkům, že vláda do konce března projedná budoucnost Dolu Paskov. Další podrobnosti zjišťovala redaktorka Kateřina Daňková.

Rozhodnutí teď bude na nové vládě, řekl po pondělním setkání s odbory OKD premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Připomněl, že vláda bude projednávat možnost prodloužení těžby o dva roky.

„Byla by tady šance udržet zaměstnanost na dole Paskov. A místo nárazového popouštění bychom tady mohli vytvořit určitý dvouletý polštář tak, aby se regionální trh práce mohl s touto situací lépe vyrovnat,“ prohlásil premiér.

Taková možnost se zamlouvá i odborářům, kteří návrh ministerstva průmyslu a obchodu maximálně podporují.

„Do roku 2016 by Paskov těžil a veškeré náklady by byly na tíži OKD. A potom, pokud by došlo k útlumu, tak by stát mohl přispět hlavně na odstupném,“ vysvětluje plánované změny předseda hornických odborů Jaromír Pytlík.

Pokud návrh neprojde, těžební firma OKD z úsporných důvodů ztrátový důl do konce roku uzavře. V ohrožení je až 2000 zaměstnanců šachty.

„Pro mě osobně to znamená, že budu bez práce, asi. A potom, co budu dělat, nevím. Protože nic jiného neumím,“ přiznává jeden z horníků. „Nám nezbývá, než doufat,“ dodává druhý.

Jasněji má být podle premiéra Sobotky dokonce března.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme