Mírná zima zřejmě zachránila před uschnutím les na Jindřichohradecku

Letošní zima nepřispěla jenom k úsporám silničářů a spokojenosti řidičů. Před uschnutím zřejmě zachránila i stromy v Drahýšském lese na Jindřichohradecku. Smrky tam totiž trpí solením blízké silnice z Jindřichova Hradce do Deštné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři v akci (ilustrační foto) | Foto: OregonDOT, licence Creative Commons 2.5 Generic

„Nejčastějším případem, se kterým se setkáváme, je poškození deseti až padesátimetrového pruhu podél silnice, kam zateče rozpuštěná sůl se sněhem,“ upozorňuje Radek Novotný z Výzkumného ústavu lesního hospodářství.

„Někdy je terén takový, že se to u okraje silnice vsákne, narazí to na méně propustné podloží a dostane se to k povrchu stovky metrů od silnice,“ říká Novotný o Drahýšském lese na Jindřichohradecku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přežití Drahýšského lesa mluvila s Radkem Novotným Lucie Hochmannová

Toho, že není se stromy něco v pořádku, si lesníci všimli už před třemi lety. Nejdřív se Lesy České republiky pokusily domluvit se Správou a údržbou silnic na tom, aby změnila druh posypu na daném úseku. Silničáři to ale odmítli, protože již měli hotový plán.

Před letošní zimou už se ale Lesy neozvaly a tak silničáři plánovali cestu z Jindřichova Hradce na Deštnou solit dál. Stromy tak zřejmě před uschnutím zachránila teplá zima, při které silničáři nemuseli sůl tolik používat.

„Je důležité, že ty stromy přežívají a při semenném roku mohou být zdrojem nějakého přirozeného zmlazení. To je asi pro vlastníka důležitější,“ vysvětluje si postup Lesů České republiky Radek Novotný.

„Někteří vlastníci už rezignovali. Někde se podařilo domluvit se správou silnic. Někdy se daří lesy ochránit víc, někdy míň. Ten problém se ale jen přesouvá někam jinam, protože ty chloridy nakonec dotečou třeba do zdrojů podzemní vody a nezmizí,“ upozorňuje Novotný.

Lucie Suchánková Hochmanová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme