Žena z Jilemnice bojuje za domácí porody u Evropského soudu ve Štrasburku

Šárka Dubská z krkonošské Jilemnice chtěla rodit doma a marně žádala úřady o porodní asistentku. Nakonec tak dvakrát rodila bez ní – doma v obývacím pokoji, jen s manželem. Dopadlo to dobře, ale na český stát si i přesto stěžovala u Evropského soudu ve Štrasburku. Na jeho rozhodnutí stále netrpělivě čeká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Celkem třikrát slyšela Šárka Dubská první pláč svého novorozeného dítě.

„Ten první porod se mi nelíbil. I když byl bezproblémový, vadilo mi, jak mi personál stále něco vnucoval, naléhal, neměla jsem klid,“ říká. Proto se rozhodla další dvě děti porodit doma. Přála si mít u sebe porodní asistentku, musela by si ji ale sama zaplatit a na to neměla peníze.

„Mně vadí, že nemohu mít u domácího porodu zdravotnickou pomoc. Protože se domnívám, že plánovaný domácí porod je bezpečnější, levnější, příjemnější než porod v nemocnici. Ale bezpečnější je jen v případě, že je přítomna zkušená porodní asistentka,“ vysvětluje svůj pohled.

Přehrát

00:00 / 00:00

O domácí porody se zajímala reportérka Ivana Bernáthová

Podle Jana Štolla z ministerstva zdravotnictví u nás úhradu zdravotní péče u domácích porodů neumožňuje legislativa. „Ze zákona o zdravotních službách vyplývá, že porody lze u nás vést pouze ve zdravotnických zařízeních, která jsou k tomu adekvátně vybavena,“ informuje Štoll.

Život a zdraví rodiček a novorozenců jsou prioritou, připomíná gynekoložka Ivana Bydžovská z liberecké nemocnice. Během krátkého okamžiku se podle ní může zdánlivě bezproblémový porod změnit v situaci, která ohrožuje život rodičky i dítěte.

"V tu chvíli, kdy komplikace nastanou, je porodní asistentka bezmocná. A záchranka vás nezachrání, protože dělohou protéká 700 mililitrů krve za minutu. To znamená, že k tomu, aby rodička zemřela, stačí pouhé dvě minuty,“ tvrdí lékařka.

Při komplikacích rozhodují vteřiny

Pediatr Martin Kuchař už stál bezmocně nad novorozencem, kterého matka porodila doma. "Čas je to hlavní, a pokud maminka rodí někde, kde je odborný personál, který je prakticky vycvičený v resuscitaci a umí, je velká šance, že se řada věcí spraví velmi rychle,“ popisuje Kuchař a dodává:

„Ale tohle se nedá předpokládat u porodů mimo, kdy i zkušená porodní asistentka je přece jen sama, resuscitaci dítěte nezvládnete v jednom a pomoc rodiny nemůžete očekávat, protože je ve stresu a nejde to."

Od 1. 1. 2014 mohou ženy rodit ve zdravotnickém zařízení pouze za přítomnosti porodní asistentky. V případě nutnosti tak bude lékař okamžitě k dispozici. Tyto porody ale budou možné jen u žen, které nebudou před samotným porodem vykazovat žádné zdravotní komplikace. Od ledna jsou oficiálně možné také takzvané ambulantní porody. Matka s dítětem tak bude moci odejít z nemocnice už několik hodin po porodu.

Lékař prý ale nemá problém přizpůsobit se případné nové legislativě, pokud Evropský soud rozhodne ve prospěch Šárky. Situace v Česku je aktuálně taková, že domácí porody nejsou zakázané, ale nemá je vlastně kdo provést.

V zemi je jen pár porodních asistentek, kterým stát v dřívějších letech vydal příslušné povolení. Krajské úřady, které ho vydávají, jsou teď tak přísné, že například v Libereckém kraji nemá povolení ani jedna asistentka.

„Celé je to absurdní v tom, že porodní asistentky jsou součástí zdravotního systému a ty ženy-matky, které se rozhodly rodit doma, platí zdravotní pojištění a podle ústavy mají právo na zdravotníka v místě porodu, které si zvolí,“ připomíná Kateřina Hájková-Klíčová z Unie porodních asistentek UNIPA.

Šárka Dubská stále čeká na rozhodnutí soudu. Kdyby při porodu dalšího dítěte nechtěla riskovat, mohla by podle doktorky Bydžovské už teď při porodu v nemocnici využít jedné novinky, která platí od 1. ledna.

„Platí, že žena může rodit jen s porodní asistentkou, nepotřebuje lékaře. Ten je ale za zády, kdyby byla nějaká komplikace,“ dodává Ivana Bydžovská.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme