Výzkum má zjistit, jakou Letnou chtějí její obyvatelé

Pražská Letná se v posledních letech stala místem pro městské výletníky. Za hezkého počasí tam lidé sedí u piva, relaxují anebo jezdí na kolečkových bruslích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letná | Foto: Tomáš Adamec

Jak ale vnímají tento prostor místní? To chce zjistit antropolog Lukáš Hanus ze studia Anthropictures, který se svým kolegou bude v následujících čtyřech měsících mezi tamními obyvateli provádět výzkum. Debatovat s nimi hodlá o urbanismu a veřejném prostoru.

„Letná je plná obyvatel, kteří mají oprávněné nároky na veřejný prostor a kteří se také do jisté míry museli adaptovat na některá nešťastná řešení,“ vysvětluje Hanus.

„Tudíž já tam vidím mnoho témat, a rád bych je rozpracoval ještě předtím, než se začne na Letné něco měnit, abychom věděli, jaké vazby na veřejný prostor mají místní lidé,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

S autory výzkumu na Letné hovořila Magdalena Medková

Společně se svým kolegou Pavlem Boreckým chce prostřednictvím devíti setkání s občany zjistit, jaké jsou v okolí Letné komunity, a vzbudit mezi nimi zájem o veřejný prostor.

„Z každého setkání vznikne časopis, který pak budeme šířit po celé Letné, a budeme chtít, aby se diskutovalo od galanterií až po kavárny,“ říká Borecký.

V první části budou lidé hovořit o charakteru dané lokality, v té druhé mohou navrhnout, jak by se dal prostor lépe využít. Pozvání na diskuzi dostanou vždy jen ti, kteří jsou obyvateli vybraného území.

„Letnou jsme rozdělili na devět oblastí, a obyvatelé každé z nich dostanou pozvánku do schránky, která bude zároveň i vstupenkou na setkání. Nebudeme respektovat, že tam máme aktivisty, kteří nám 'tlačí' svoje názory. Ty můžou být i prospěšné, ale jaksi brání pohledu nejbližších obyvatel v dané oblasti,“ uzavírá Borecký.

Výsledky průzkumu představí antropologové začátkem července. Dokumenty by chtěli v budoucnu využít jako podklady pro urbanistický rozvoj městské části.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme