Zájemce o křeslo ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů čekají pohovory

Zájemce o křeslo ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů dnes čekají ústní pohovory. Bodovat je bude speciální komise, která pak jednoho z pěti uchazečů doporučí Radě ÚSTR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Radě Ústavu pro studium totalitních režimů se dnes představí kandidáti na ředitele. Celkem se do výběrového řízení přihlásilo pět uchazečů - například nynější první náměstek ústavu Zdeněk Hazdra nebo bývalý pracovník ministerstva obrany Viktor Meca.

Na každého uchazeče bude mít Rada Ústavu pro studium totalitních režimů a speciální hodnotící komise hodinu. V první části se budou jednotliví zájemci podle ředitele kanceláře ústavu Michala Pelíška představovat sami:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběrovém řízení mluvila Veronika Hlaváčová

„Druhá půl hodina bude věnovaná otázkám hodnotící komise. Budou mít určitě dotazy ke koncepcím, které zaslali v písemné podobě.“

Krátkodobé a dlouhodobé plány už ohodnotila body desetičlenná komise - tři z pěti zájemců mají v tuhle chvíli podobně stejný počet.

Předsedkyně rady ústavu Emilie Benešová ale připouští, že se s kolegy nemusejí doporučením řídit:

Ústav pro studium totalitních režimů vznikl v roce 2007 jako organizační složka České republiky určená k vědeckému zkoumání a objasňování éry obou totalitních režimů v Československu, komunismu a nacismu. Jeho řediteli byli Pavel Žáček (do 2010), Jiří Pernes, pověřený Zdeněk Hazdra (2010) a také současný ministr kultury Daniel Herman (do 2013). Od odvolání Hermana vede instituci Pavla Foglová.

„Jako poradní orgán rady ve věci výběrového řízení my bychom se velmi rádi jejím doporučením řídili, pokud nalezneme konsensus mezi sebou.“

Ve hře je i soud

S celou situací ale může zamíchat ještě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3. Před rokem odvolaný ředitel ÚSTRu Daniel Herman instituci žaluje, protože tvrdí, že ho rada svrhla neprávem a že šlo o politický puč.

Odpovědi na otázku, jestli by se i jako lidovecký ministr kultury chtěl na místo vrátit, se vyhýbá:

„Nechci samozřejmě předjímat výsledek nezávislého soudu. A až rozhodne, tak teprve nastane chvíle, kdy budeme řešit další otázky.

Pověst Ústavu pro studium totalitních režimů narušilo i to, že instituce vystoupila z Platformy evropské paměti a svědomí. Platforma mu na začátku sporu vyčítala, že jsou v ústavu bývalí členové KSČ.

Kdo bude řídit ÚSTR po současné šéfce Pavle Foglové bude jasné nejpozději do 30. dubna.

Budova Ústavu pro studium totalitních režimů (vpravo). | Foto: Tomáš Adamec

Milan Kopp, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme