Lídři EU zřejmě sankce proti Rusku nepodpoří, chtějí jednat

Česká republika chce krizi na Ukrajině řešit dohodou, nebrání se ale ani cíleným sankcím proti Rusku. Před mimořádnou schůzkou evropských lídrů v Bruselu to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Evropská unie dá dnes pravděpodobně přednost snaze napomoci uvolnění napětí na Ukrajině před potrestáním Ruska za jeho podíl na krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bruselu je i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk (snímku s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem) | Zdroj: ČTK

Česko by podle Sobotky podpořilo například cílené sankce proti ruským představitelům, není ale pro případné plošné ekonomické sankce.

„Domníváme se, že bychom teď měli hledat možnost politických sankcí, diplomatických sankcí, ale vzájemný obchod mezi Evropou a Ruskem je tak významný, že zavedení sankcí v hospodářské rovině vůči Rusku by Evropa potrestala zejména sama sebe,“ uvedl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Bohuslav Sobotka byl před odletem do Bruselu hostem Ranního interview Radiožurnálu

Ministři zahraničí osmadvacítky už v pondělí rozhodli, že Unie sankce může uvalit, pokud Rusko nesníží napětí. Řada zemí v čele s Německem je ale proti.

Návrh deklarace, kterou by měli evropští lídři po své schůzce vydat, podle informací Českého rozhlasu nakonec žádnou zmínku o sankcích neobsahuje.

Je v ní pouze formulace, že to, co dělá Rusko na Krymu, by mohlo mít vážné dopady na vztahy Evropy s Ruskem, pokud nedojde k deeskalaci konfliktu.

Evropská unie zřejmě podpoří návrh na miliardovou pomoc Ukrajině

Číst článek

Téměř jistě pak lídři členských států osmadvacítky na dnešní schůzce v Bruselu podpoří mimořádnou finanční pomoc pro Ukrajinu.

„Podle mě každý chápe, co je v sázce,“ řekl o nutnosti pomoct Ukrajině šéf Evropské komise José Manuel Barroso. „Poprvé za dlouhá léta máme v Evropě pocit ohrožení naší stability a dokonce míru. Doufám, že ukážeme společnou reakci," zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na summitu v Bruselu sleduje zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Komise navrhla půjčky a granty pro Ukrajinu za víc než 11 miliard eur, tedy přes 300 miliard korun. Podle premiéra Sobotky je ale důležité, aby Ukrajina zaručila, že peníze využije účelně.

„Na to bychom jako Česká republika chtěli také klást důraz, aby byla jasná opatření na ukrajinské straně, aby byla garance, že ty peníze pomohou Ukrajincům a pomohou zlepšit fungování ukrajinského státu,“ podotkl Sobotka.

Zároveň ujistil, že Česko kvůli finanční injekci pro Ukrajinu o dotace z unie nepřijde. „Nejvíce se na financování této pomoci budou podílet ty země, které jsou čistým plátcem. A to není Česká republika, to jsou spíše země, jako jsou Francie a Německo,“ dodal český premiér, pro něhož bude dnešní mimořádný summit premiérou.

Rusko prý chce v případě sankcí EU zkonfiskovat majetek Škody Auto

Číst článek

EU shodně jako další mezinárodní hráči trvá na zachování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny a odsuzuje postup Ruska, které okupuje ukrajinský poloostrov Krym. K vojenskému zásahu dal prezidentovi Vladimiru Putinovi souhlas ruský parlament. Putin obhajuje intervenci obavami o bezpečnost ruskojazyčného obyvatelstva.

Martin Hromádka, Ondřej Houska, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme