V ruských městech se konají mítinky na podporu ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny

Od dálného východu až po Povolží organizují Rusové mítinky na podporu ruského a rusky mluvícího obyvatelstva východní Ukrajiny a Krymu. A některé oblasti nabízejí potenciálním běžencům dokonce azyl v podobě práce a ubytování. Ruská vláda dnes také schválila návrh zákona, který má usnadnit udělování ruského občanství ruskojazyčným cizincům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ruských městech se konají mítinky na podporu ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Nejvíce lidí, kolem 40 tisíc, demonstrovalo na podporu ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny v Rostově na Donu a také ve městech, které jsou blíž Ukrajině, například ve Volgogradu či Voroněži.

Podle ruského zpravodaje ČRo Martina Dorazína vše nasvědčuje tomu, že ‘mítinky solidarity‘ většinou organizují místní úřady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusové ve městech organizují mítinky na podporu ruskojazyčného obyvatelstva východní Ukrajiny a Krymu. Podrobnosti telefonoval moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Ruská vláda dnes projednávala přípravy na urychlené vydání ruských pasů těm občanům Ukrajiny, kteří o ně mají zájem. Schválila návrh zákona, který má usnadnit udělování ruského občanství ruskojazyčným cizincům.

Premiér Dmitrij Medvěděv prohlásil, že by procedura neměla trvat déle než 3 měsíce. Mělo by se to týkat lidí a jejich příbuzných, kteří dříve žili stále na území Ruské federace nebo na území dorevolučního Ruska. Moskva má zájem hlavně o specialisty, o lidi s vysokoškolským vzděláním.

Všichni žadatelé budou muset projít informačním pohovorem, kde musí prokázat znalost ruského jazyka a musí se rovněž vzdát ukrajinského občanství. Protože například v případě mobilizačního rozkazu by je mohla pak povolat jak Ukrajina, tak Rusko.

Ruská migrační služba mluví o tom, že v posledních týdnech do Ruska přijelo přes 140 tisíc ukrajinských občanů. Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky ale nezaznamenal žádnou krizi běženců.

„Sama ruská migrační služba vydává trochu rozporuplné informace. Nejdříve tvrdila, že v posledních dvou únorových týdnech se na ni obrátilo 143 tisíc Ukrajinců se žádostí o azyl a o občanství. Dnes ale údaje upřesnila s tím, že žádost požádalo o 5 a půl tisíce,“ upozornil zpravodaj.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme