Poslanci si už alkohol ve sněmovně v době schůze nekoupí, rozhodl Hamáček

Prodávat a podávat alkohol v budovách Poslanecké sněmovny při jednání poslanců už zítra skončí. Rozhodl o tom předseda dolní komory Jan Hamáček z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol

Alkohol | Foto: stock exchange

„Poslanci jsou zaměstnanci jako všichni ostatní, a neměli by pít alkohol na pracovišti,“ odůvodňuje návrh zákazu hnutí ANO.

Jeho předseda Andrej Babiš přivítal, že předseda Poslanecké sněmovny rozhodl o návrhu během několika hodin:

„V Poslanecké sněmovně se nám často stává, že tradiční politické strany spolupracují více spolu než s námi, takže jsme to nečekali.“

Nařízení ale kritizoval například předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. Zákaz prý snižuje vážnost sněmovny. „Je to naprosto nedůstojné. V práci se nepije a nikdo na to nepotřebuje nařízení předsedy sněmovny,“ je přesvědčen Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu prodeje alkoholu ve Sněmovně mluvili poslanec za hnutí ANO Martin Komárek a místopředseda Sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík

Zákaz prodeje alkoholu se vztahuje pouze na dny, kdy jedná sněmovní plénum. Podle Kalouska má ale poslanec mandát 24 hodin denně a tak by měli být zákonodárci po čtyři roky abstinenty.

Poslanec za hnutí ANO Martin Komárek považuje zákaz prodeje alkoholu za rozumné gesto:

„Poslanci by neměli mít žádné nadměrné výsady, ačkoli to není pracovní poměr. Proč by takové výsady měli mít, když je jiní lidé nemají? Navíc je to takový hezký dárek.“

Rozhodnutí předsedy sněmovny
„S účinností od 7. března 2014 stanovím, že ve dnech, kdy jedná Poslanecká sněmovna, je ve všech gastronomických a klubových zařízeních Poslanecké sněmovny zakázáno podávat alkoholické nápoje, a to od počátku jejich otevírací doby až do skončení jednacího dne. Dále stanovím, že při ostatních akcích konaných v jednotlivých klubových zařízeních lze podávat alkoholické nápoje pouze se souhlasem předsedy Poslanecké sněmovny nebo vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny.“
Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny

Místopředseda sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík žádný problém s nařízením nemá, přesto téma považuje za populistickou marginálii.

„Problém schvalování našich zákonů není v tom, že jsou přijímány pod vlivem alkoholu, ale že jsou přijímány pod vlivem různých lobbistů. To je závažnější problém. Hnutí ANO by místo populistických výkřiků mělo třeba navrhnout změnu jednacího řádu sněmovny, kde se řeší přístup lobistů k jednotlivým poslancům, prodlení lhůty mezi druhým a třetím čtením. Hnutí ANO to bohužel neřeší,“ poukazuje Gazdík.

Téma pití alkoholu na půdě Poslanecké sněmovny čas od času zaplní média. Kromě poměrně nedávných poznámek Davida Ratha (tehdy ČSSD) na adresu Miroslava Kalouska (v současnosti TOP 09) v této souvislosti asi nejvíce proslul někdejší poslanec ODS Petr Kott, který byl kvůli skandálům s alkoholem zhruba před deseti lety dokonce vyloučen ze strany.

Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme