Krym se může stát novým 'spícím' nebezpečím u hranic EU, varuje europoslanec Verhofstadt

Krym přičleněný k Rusku by se mohl stát podobným „spícím“ nebezpečím jako oblasti Abcházie a Jižní Osetie v Gruzii nebo Podněstří v Moldavsku, myslí si šéf liberálně demokratické frakce v Evropském parlamentu a někdejší belgický premiér Guy Verhofstadt. Dodává ale, že Evropská unie není v řešení ukrajinské krize zcela bezmocná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guy Verhofstadt | Foto: Filip Jandourek

Před několika dny mluvil Verhofstadt na kyjevském náměstí Nezávislosti s mnoha obyčejnými Ukrajinci. Zjistil prý, že chtějí především žít a pracovat v normální zemi – ve státě, který není prolezlý korupcí.

„Evropská unie má odpovědnost umožnit Ukrajincům takovou normální, slušnou zemi mít,“ myslí si europoslanec. Podle něj si za postup vůči Ukrajině zaslouží Rusko, a zejména prezident Vladimir Putin, aby na ně unie uvalila sankce.

Přehrát

00:00 / 00:00

K situaci na Ukrajině se vyjádřil také europoslanec a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt

„Ve vztazích s Ruskem nemůže unie pokračovat, jako by se nic nestalo. Bojím se, aby se z Krymu nestal nový ‚spící‘ konflikt. Takové už známe z Gruzie, z hranic Arménie a Ázerbájdžánu nebo z moldavského Podněstří,“ vysvětluje.

Guy Verhofstadt zastává názor, že na Rusko by se měl vyvíjet co největší nátlak, dokud není zcela pozdě. Evropa je ovšem ve velké míře závislá na energetických surovinách z Ruska, což ukázala plynová krize před pěti lety. Tehdy kvůli přerušeným dodávkám plynu na ukrajinském území lidé v některých státech Evropské unie doslova mrzli.

„Myslím, že tohle je důvod, proč mít společnou energetickou politiku, abychom byli na Rusku méně závislí. Už se vlastně dojednala na jednom z unijních summitů, jenže od té doby ji máme spíš na papíře. V praxi se toho mnoho neudělalo,“ podotýká Verhofstadt.

Ukrajina neuznává odtržení Krymu. Proti Rusům je připravená se bránit i vojensky

Číst článek

Současná krize podle něj ukazuje, že Evropská unie společnou energetickou politiku opravdu potřebuje – Rusko by ji totiž pak nemohlo tolik držet v šachu. Ani tak ale není Evropa podle Guye Verhofstadta zcela bezmocná: „Nemyslím, že bychom byli bezmocní. Občas jsme rozdělení, ale bezmocní ne.“

Poloostrov Krym - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Pavel Novák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme