Jestli někdo zaútočí, adekvátně odpovíme, říká ukrajinský velitel na Krymu

Napětí mezi ruskými a ukrajinskými vojáky na Krymu roste. Ruské jednotky se v uplynulých hodinách od některých ukrajinských základen stáhly, teď se ale vracejí. Podle agenturních zpráv navíc na poloostrov míří další příslušníci ruských ozbrojených sil s těžkou technikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci na Ukrajině | Foto: Darko Vojinovic | Zdroj: ČTK

„Přišel ruský velitel a řekl, že dostal rozkaz odjet. No a hodinu na to odjeli i s auty do Sevastopolu," říká velitel ukrajinských jednotek v městě Bachčisaraj a pokračuje:

„Stejně tak odjeli i kozáci a ostatní členové domobrany, kteří několik dní naše kasárna blokovali. Přesto sem ještě přijel autobus s asi 25 lidmi, co nás neustále zpovzdálí pozorovali. Je jasné, že ruští vojáci vše s krymskými kozáky koordinují, mají na ně vliv.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S velitelem ukrajinského vojenského útvaru v Bachčisaraji rozmlouval na situaci na Krymu zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš

Velitel stojí před vjezdem do základny, přes plot vykukují vojáci a všichni čekají, co se bude dít.

„Myslíme si, že Rusové odtud odjeli kvůli plánované misi OBSE. Nakonec ale, jak víte, sem stejně žádné zahraniční pozorovatele nepustili," přemítá ukrajinský velitel o důvodech, proč ruští vojáci najednou zničehonic zmizeli a vrátili se do Sevastopolu, kde sídlí ruská černomořská flotila.

K poslednímu vývoji, tedy k rozhodnutí krymského parlamentu o okamžitém připojení k Ruské federaci, se moc vyjadřovat nechce.

„Řeknu vám to takhle, to je otázka pro politiky, nezáleží to na nás. To za prvé. Za druhé, naším úkolem je chránit náš útvar a také chránit zbraně, které na základně máme, tedy nedopustit, aby sem vtrhl někdo nepovolaný," konstatuje.

Krymský parlament požaduje připojení k Rusku, rozhodnout má referendum

Číst článek

Jako voják musí pochopitelně poslouchat rozkazy, současná situace je však doslova schizofrenní. Kdo vlastně na Krymu velí? Rozhodnout o osudu by však podle něho měli sami občané, tedy voliči.

„Vyvolává to pochybnosti o tom, zda jde o legitimní rozhodnutí parlamentu. Podle nás by o tom měl rozhodnout národ v referendu. Ať souhlasí nebo nesouhlasí, to je demokratické," vyjadřuje otevřeně svůj názor.

Co pak zcela odmítá, je označení ukrajinských jednotek na Krymu za okupační. „Já sám jsem Krymčan, narodil jsem se na Krymu a oni mne v mé rodné zemi nazývají okupantem? To přece není normální," rozhořčuje se.

Jeho jednotka zatím stále zůstává volná, tedy žádné ruské jednotky ji dosud opět neobklíčily, jako je tomu například už ve Feodosiji nebo u raketového pluku v Jevpatoriji na západním pobřeží Krymu. Jako velitel je ale rozhodnut ji v případě nutnosti bránit.

„Z naší strany nedochází k žádné agresi, ale jestli na nás zaútočí, tak na to adekvátně odpovíme," říká odhodlaně velitel ukrajinského vojenského útvaru v Bachčisaraji, mimochodem etnický Rus.

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme