Hasiči se potýkají s nárůstem požárů trávy, na vině je počasí i neopatrnost zahrádkářů

Požáry trávy a keřů typické pro jarní období letos likvidují jihomoravští hasiči už od února. Od začátku roku vyjížděli už k více než padesáti případům. Přitom loni za stejné období napočítali jen 13 takových událostí. Příčinou nárůstu je teplé a suché počasí, ale také neopatrnost zahrádkářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič likviduje požár trávy (hrabanky) | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

Zatímco loni touto dobou panovala ještě tuhá zima, letos je výrazně tepleji, chybí sněhová pokrývka a moc neprší, což nahrává šíření ohně. Zahrádkáři jsou také vzhledem k teplému počasí aktivnější.

„Lidé vypalují porosty, což je ze zákona zakázané, případně jsou neopatrní při spalování biologického odpadu, a tím dochází k větším počtu těchto požárů. A letos se to posunulo trochu dřív,“ potvrzuje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Nejvíc práce s likvidací požárů trávy měli hasiči v únoru, teď v březnu vyjíždění k jednomu nebo dvěma denně.

Třeba na Hodonínsku letos hořelo už třináctkrát a tamní policisté mají podezření na žhářství. Často hořívá tráva a porost také na kopci Výhon u Židlochovic. Tam někdy musejí hasiči nasazovat i vrtulník.

Naštěstí šlo o požáry menšího rozsahu a nikdo se při nich nezranil. V minulosti se ale i takové případy staly a pár jich dokonce skončilo smrtí seniora, který se zadusil kouřem, když se mu vypalování trávy vymklo kontrole.

Pálení odpadu by lidé měli předem nahlásit

Plošné vypalování trávy zákon zcela zakazuje, určitých pravidel by se ale lidé měli držet, i když se třeba chystají pálit zahradní odpad.

„Především plánovaný oheň nahlásit na naše operační středisko, což už jde přes webové prostředí na stránce Firebrno.cz, kde je k tomu přímo určený formulář. Tato povinnost se netýká fyzických osob, nicméně my to doporučujeme, protože pak nevyjíždíme k těmto událostem zbytečně,“ upozorňuje Mikoška.

Kromě toho si jednotlivé obce můžou stanovit dny v týdnu, kdy je pálení povoleno, nebo naopak zakázáno. To je dobré ověřit přímo na příslušné radnici.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme