Česká lékárnická komora chce, aby pojišťovny vracely lidem víc peněz za léky

Pacienti by mohli ušetřit za léky. Česká lékárnická komora totiž navrhuje, aby pojišťovny vracely lidem víc z doplatků, a ministerstvo zdravotnictví souhlasí. Teď se peníze vrací pacientům, kteří za rok překročí takzvaný ochranný limit. Pro dospělé je to pět tisíc korun, pro děti a seniory dva a půl. Problém je ale v tom, že zdaleka ne všechno, co nemocný zaplatí, se do limitu počítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Člověk může za rok v lékárně utratit 15 tisíc korun a od pojišťovny nedostane ani korunu. Nemusí přitom kupovat jen vitamíny a léky, na které pojišťovna nepřispívá. Do limitu se totiž nepočítají všechny doplatky v plné výši. Česká lékárnická komora to ale chce změnit.

„Současný limit spoluúčasti na léky je stanoven na základě pouze takzvaně započitatelné části doplatku. Některé země Evropské unie započítávají do ochranného limitu pro léky na předpis veškerou spoluúčast. Pokud by se to stanovilo, platilo by, že jakmile pacient dosáhne limitu, bylo by mu ze strany zdravotní pojišťovny zpět refundováno vše, co je nad onu hranici,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh České lékařské komory posluchačům Českého rozhlasu zprostředkovala reportérka Lenka Jansová

Ministerstvo zdravotnictví ještě návrh oficiálně nedostalo. Šéf resortu Svatopluk Němeček z ČSSD ale říká, že ho zná a byl by pro.

„Zní podle mě velmi zajímavě, určitě to bude téma, o kterém budu chtít s lékárenskou komorou jednat. Myslím si, že návrh působí racionálně a za mě bude mít podporu,“ uvádí Němeček.

Pojišťovny se debatě o změně nebrání, ale vyjádří se, až budou mít konkrétní návrh k dispozici. Limit chrání hlavně chronicky nemocné - kromě doplatků za léky se do něj započítávají i třicetikorunové poplatky u lékaře a za recept. Nepočítá se 90 korun za pohotovost.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme