Annie Leibovitz na si cenu Trebbia osobně opět nevyzvedne

Do pražského Strahovského kláštera už přes rok chodí dopisy a emaily od významných osobností z celého světa. Posílají své návrhy na to, kdo z umělců nebo jejich podporovatelů, by si zasloužil poděkování. Adresátem je galerie, ve které před 14 roky vznikly Evropské ceny Trebbia. Osm letošních laureátů si je převezme právě dnes večer. Jsou mezi nimi nenápadní mecenáši, ale také slavná jména.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografka Annie Leibovitz | Foto: CC BY-SA 2.0, Robert Scoble

„Vyfotila jsem ho odpoledne a večer ho zastřelili,“ vzpomíná Annie Leibovitz na 8. prosince roku 1980, kdy pořídila svůj asi nejslavnější snímek. Pro svůj kmenový časopis Rolling Stone vyfotila nahého Johna Lennona, který objímá do černé oblečenou Yoko Ono.

Právě portréty slavných umělců jí vydobyly respekt a získaly mezinárodní věhlas. K řadě ocenění si dnes Leibovitz přidá i Evropskou cenu Trebbia.

Porota Nadačního fondu se právě na jejím jméně shodla už před několika lety. Udělení ceny ale odkládala, protože chtěla, aby americká přední fotografka přijela osobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropské ceny Trebbia přiblížila reportérka Zuzana Vlčková

„Přišel e-mail, že s největší pravděpodobností paní Annie Leibovitz osobně nepřiletí, což nás samozřejmě velice zklamalo. Prý ale posílá videonahrávku,“ říká zakladatel cen Trebbia galerista Miro Smolák.

Na slavnostním předávání ale nebude chybět nikdo z dalších oceněných, například Rudolf Kallat. Začínal jako číšník, ale po letech se mu podařilo vybudovat hotelový řetězec. Založil a dodnes financuje Vídeňský hudební seminář.

Nadace Trebbia, složená z osobností nejrůznějších oborů, ocení také zakladatele černého divadla Jiřího Srnce.

„Byli jsme úspěšní v Sovětském svazu. Říkám to v hluboké pokoře, my jsme nikdy neměli ani statut divadla. Ale Jiří Vyskočil, který byl ekonomem v Divadle Na zábradlí, zvedl telefon, vytočil číslo a řekl: ‚Tady UV KSČ. Soudruzi, mám tady dva mládence, kteří měli velký úspěch v Moskvě a v Kyjevě. Myslím, že bychom jim měli pomoct,‘“ vzpomíná Jiří Srnec na rok 1961.

Se svým souborem projel 68 zemí a významně tak přispěl k propagaci českého divadla.

Cena Trebbia už má 58 laureátů a mnozí z nich začali tento projekt podporovat. Mezi nimi jsou například herec a režisér Oleg Tabakov nebo Rony Wood, kytarista Rolling Stones.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme