Policejní odposlechy Sarkozyho mají ozřejmit nejen financování jeho kampaně

Francouzská policie už od prosince odposlouchává bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Úřady se tak snaží zjistit okolnosti financování prezidentské kampaně z roku 2007. Podle některých informací měl být jedním ze sponzorů i bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Odposlechy by ale mohly ozřejmit i Sarkozyho roli v kauze, ve které ho soud již jednou zprostil viny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poražený Nicolas Sarkozy | Foto: Jacques Brinon | Zdroj: ČTK

Odposlouchávání bývalého prezidenta ve Francii nemá obdoby.

Hlavním důvodem odposlechů je stopa v pochybném financování prezidentské kampaně vedoucí do Libye.

Odposlechy by nicméně mohly ozřejmit také kauzu údajného zneužití peněz miliardářky a dědičky kosmetického impéria L’Oréal Liliane Bettencourtové. V této kauze zprostil soud Nicolase Sarkozyho viny už vloni, ale justice přesto začala s odposlechy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč policie odposlouchává Nicolase Sarkozyho, vysvětluje spolupracovník Českého rozhlasu v Francii Jan Šmíd

Zjistilo se totiž, že Sarkozy se u advokáta kasačního soudu Gilberta Aziberta snažil zjistit postup vyšetřování a informace, které o něm už policie shromáždila. Za to mu měl údajně nabídnout lukrativní post v Monaku.

Soudci také zjistili podezřelou skutečnost, že Sakozy i jeho právník Thierry Herzog používají mobilní telefon, zaregistrovaný na fiktivní jméno.

Justice tedy dala příkaz k odposlechům bývalého prezidenta, jeho pobočníka Bruce Hortefeux i bývalého ministra vnitra Claudea Guéanta.

Sarkozy chce u soudu zabránit publikaci záznamů svých rozhovorů, které nahrával jeho někdejší poradce. Zda tyto rozhovory souvisí s policejními odposlechy, by se mělo rozhodnout zítra.

Část rozhovorů je již známá. Jedná se ale spíše o zajímavosti soukromého charakteru manželského hašteření o nemovitostech. Je tedy možné, že v rozhovorech dosud nepublikovaných by mohly být informace, které by mohly soud zajímat.

Vyšetřování tak znamená pro Nicolase Sarkozyho jako kandidáta v příštích prezidentských volbách ztrátu důvěryhodnosti.

Jan Šmíd, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme