Už tři sklenky jedovatého alkoholu byly smrtelné, potvrdila toxikoložka v metanolové kauze

Výslechem znalkyně z oboru toxikologie dnes ve Zlíně pokračoval soud s údajnými hlavními viníky metanolové kauzy. Deseti obžalovaným hrozí až doživotí. Další lidé jsou souzení i v Olomouci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěstitelská pálenice v Hovězí na Vsetínsku začíná s pálením švestkových kvasů | Zdroj: ČTK

„Metanol se metabolizuje výrazně pomaleji než etanol, odbourávání začne s určitým zpožděním,“ vysvětluje toxikoložka Marie Staňková nebezpečnost směsi smíchané z poloviny etanolu a stejného množství metanolu.

„Až se veškerý etanol z těla dostane pryč, začne se metabolizovat metanol, což vede k poškození zdraví, eventuálně až k ohrožení života,“ dodala Staňková.

Deseti obžalovaným může soud za smrt téměř čtyřiceti lidí, kteří se napili jedovatého alkoholu, uložit vysoké tresty včetně doživotí.

K sérii otrav metanolem došlo v Česku na podzim roku 2012. Do 9. března 2014 na otravu metanolem zemřelo již 50 osob na různých místech republiky a desítky dalších byly hospitalizovány; mnozí utrpěli trvalé poškození zraku. Policejní pátrání vyústilo v případ s největším počtem obviněných v dějinách české kriminalistiky.

Někteří z dnes vyslýchaných svědků měli původně sedět spolu s nimi na lavici obžalovaných.

„Podotýkám, že původně ve spise byli jako obvinění, jelikož byli vyloučeni, je nutné je vyslechnout. Budou tedy pozváni k hlavnímu líčení a budou v pozici svědků,“ uvedl předseda soudního senátu Radomír Koudela.

Ve Zlíně jsou souzeni hlavní aktéři metanolové aféry, o dalších souvisejících případech rozhodují soudy po celé zemi.

Před olomouckým krajským soudem proto dnes stanuli také provozovatel smíšeného zboží a prodavačka z Olomouce, kteří měli podle obžaloby rum a vodku obsahující metylalkohol prodávat.

Smrtící směs obžalovaní údajně získali od neznámé třetí osoby. Po vypití koupené vodky nebo rumu pak na podzim 2012 zemřeli dva lidé a další dva se přiotrávili.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme