Ústřední vojenská nemocnice už propustila prvního ukrajinského pacienta
Prvního z ukrajinských pacientů, kteří byli zranění při střetech v Kyjevě, dnes odpoledne propustila pražská Ústřední vojenská nemocnice. Další dva má v plánu propustit zítra. Pravděpodobně dalších deset opustí zdravotnická zařízení do konce týdne.
Celkem se v Praze v rámci humanitárního programu Medevac léčí 38 Ukrajinců ve třech nemocnicích: Ústřední vojenské, Všeobecné fakultní a v motolské nemocnici. Všichni jsou v dobrém zdravotním stavu.
Propuštění mají před sebou ještě převazy, kontroly a rehabilitaci - domů tedy neletí ani nejedou. Ujmout by se jich měla Charita České republiky, potvrzuje vedoucí sociální služby v projektu Medevac Světlana Porche:
„Pacienti budou ubytováni buď v zařízeních Arcidiecézní charity Praha nebo v rodinách těch, kteří jim chtějí pomoci. To jsou občané České republiky nebo Ukrajiny s trvalým či dlouhodobým pobytem v Česku a chtějí tímto způsobem pomoci.“
První dnes propuštěný a další dva, kteří opustí nemocnici zítra, budou bydlet v Praze. Další by se ale mohli ubytovat v azylových domech také mimo hlavní město. Jak dlouho tu zůstanou, bude záležet na jejich zdravotním stavu i přání.
Někteří z nich mají i pět dětí, živí celou rodinu a chtějí se co nejdříve vrátit. Při jejich ubytování zohlední charita třeba i to, jestli kouří, nebo ne, a jak se můžou pohybovat.
Návrat se bude řešit individuálně
Ukrajinci se v Česku léčí v rámci humanitárního programu Medevac. Vláda na to vyčlenila už skoro 19 milionů korun. Z těchto peněz by se měl platit i jejich návrat do vlasti. Bude se to ale řešit s každým zvlášť - někdo poletí letadlem, lidé ze západu Ukrajiny můžou jet autobusem.
První propouštění ukrajinští pacienti se léčili z průstřelů břicha, plic, nohy, poranění policejním obuškem nebo následky pádu z barikády:
„Většina z nich byli, jak říkají, v druhé linii. Pomáhali zraněným nebo odklízeli těla zavražděných. Většina z nich se nepovažují za hrdiny, ale za ty, kteří, bohužel, nebyli v první linii,“ říká Světlana Porche.
Na místě zůstává tým humanitární organizace Člověk v tísni. Pomáhá i Charita. Kromě peněz chce poslat dva specializované psychology:
„Oni tam udělají několik sezení tak, aby místní psychology proškolili v tom, jak pomáhat lidem, kteří prošli krizí, jako bylo násilí v Majdanu,“ doplnil Evžen Adámek, ředitel Oblastní Charity Znojmo.