Krymský parlament pozval pozorovatele OBSE na referendum. Ti nabídku odmítli

Na Krymu se připravuje víkendové referendum o připojení poloostrova k Rusku. Autonomní krymský parlament už odeslal pozvání Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby na hlasování dohlížela. Mluvčí OBSE ale nabídku Krymu obratem odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bilboard v Sevastopolu, který vyzývá k účasti na nedělním referendu | Foto: Reuters

Podle organizace nemá autonomní ukrajinská oblast k takovému kroku oprávnění. "Pokud víme, Krym není účastnickým státem OBSE, a tak je jaksi obtížné připustit, že nás mohou zvát," řekla mluvčí agentuře Reuters.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ve vysílání Radiožurnálu byl politolog Bořivoj Hnízdo, vedoucí Katedry anglofonních studií na Metropolitní univerzitě

Politolog Bořivoj Hnízdo z Metropolitní univerzity navíc upozorňuje na to, že kladení otázek v referendu je jednostranné a zaměřené spíše na oddělení Krymu od Ukrajiny: „Chcete oddělení od Ukrajiny a druhá otázka, chcete se vrátit k ústavě z roku 1992, vlastně také neznamená být plnou součástí Ukrajiny, protože formulace, že Krym je součástí Ukrajiny, byla k ústavě z roku 1992 připojena až dodatečně.“

Navíc to vypadá, že by Ukrajina mohla už příští týden podepsat politickou část asociační dohody s Evropskou unií. Řekl to dnes český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Evropská unie by tak uznala legitimitu prozatímní ukrajinské vlády.

„Podepsání asociační smlouvy znamená, že Evropská unie uznává legitimní vládu, která je v současnosti u moci v Kyjevě. Vláda v Kyjevě legitimitu má, ale je otázka, jestli jí má na celé Ukrajině,“ vysvětlil politolog Bořivoj Hnízdo z Metropolitní univerzity a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ukrajině sleduje zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Totéž se dá říct o autonomní vládě na Krymu, která tam jistě svoji legitimitu má, ale samozřejmě není legální vyhlásit referendum o odtržení bez nějaké dohody s centrálními úřady.“

Podle zahraničního zpravodaje ČRo Martina Dorazína ale krymská samospráva už nepočítá s tím, že by se navrátila k Ukrajině, a proto ji podpis asociační dohody s Evropskou unií nezajímá. Jihovýchod Ukrajiny navíc podporuje vstup Ukrajiny do celní unie s Ruskem a Kazachstánem.

Ruští vojáci obsadili kasárny na Bachčisaraji a dále posilují sevření Krymu

Číst článek

Ruské jednotky a proruská domobrana mezitím na Krymu pokračují v upevňování svých pozic. Ruští vojáci dnes vnikli do kasáren ukrajinského vojenského námořnictva v Bachčisaraji a zahájili palbu. Nikdo nebyl zraněn.

Velvyslanci 28 zemí Severoatlantické aliance v reakci na situaci na Krymu rozhodli o vyslání průzkumných letadel s výstražným radarovým systémem AWACS. Letouny budou působit v polského a rumunského vzdušného prostoru u Ukrajiny, tedy pouze nad územím, které patří do NATO. Letadla budou startovat ze základen v Německu a Británii.

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

ČTK, Veronika Sedláčková, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme