STEM: Evropské unii důvěřuje 34 procent Čechů, nejméně v historii

Evropské unii nyní důvěřuje 34 procent Čechů, zjistila agentura STEM. Je to vůbec nejnižší míra důvěry od roku 1994, kdy agentura s průzkumem začala. Klesá i důvěra v Evropský parlament, momentálně mu věří 30 procent lidí. To je o pět procent méně než loni v září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie - ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Míra důvěryhodnosti EU dlouhodobě kolísala mezi 50 a 60 procenty, zatím posledním vrcholem byla doba počátku českého evropského předsednictví v roce 2009. Od tohoto roku však důvěryhodnost EU mezi českými občany oslabovala.

Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla má tento trend dva druhy příčin: „Jednak problémy na domácí politické scéně a to, že vlastně nikdo z našich politiků Evropskou unii vášnivě neobhajoval. A samozřejmě to byla nová situace, dopady finanční krize a to, že občané pozorovali, že Evropská unie obtížně zvládá problémy, do kterých se dostává,“ vysvětlil Hartl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu komentoval l ve vysílání Radiožurnálu ředitel STEMu Jan Hartl

Podobný průběh má také vývoj důvěry v Evropský parlament. Důvěra v obě instituce je ovlivněna věkem, vzděláním, materiální situací i politickou orientací lidí. Důvěřují jim spíše lidé mladší, s vyšším vzděláním, lépe materiálně zajištění a pravicově orientovaní, příznivci TOP 09 a KDU-ČSL, dále také stoupenci ANO a ODS.

Mezi lidmi, kteří mají v Evropskou unii důvěru, jsou nejčastěji zastoupeni lidé, kteří jsou pro integraci EU, nesmí však ohrozit českou národní suverenitu. Naopak mezi lidmi, kteří EU nedůvěřují, je tento názor zastoupen čtvrtinovým podílem.

Čtvrtina nedůvěřujících si také myslí, že Evropská unie by měla zůstat především ekonomickou unií s volným pohybem osob a zboží, další čtvrtina z nich se domnívá, že EU by bylo nejlepší zrušit.

Vývoj důvěry české veřejnosti v NATO a Evropskou unii | Foto: ČTK

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme