Španělé si připomínají oběti teroru v Madridu. Od útoků uplynulo 10 let

Ve španělském Madridu se dnes konají vzpomínkové a pietní akty na památku obětí krvavých teroristických atentátů, ke kterým došlo před 10 lety. Teroristé z Al-Káidy tehdy odpálili celkem deset bomb. Nastražili je do vlaků, které v ranní špičce mířily do centra Madridu. Zahynulo skoro 200 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělé nosí květiny a zapalují svíčky v okolí madridského nádraží Atocha, kde před 10 lety vybuchla jedna s náloží | Zdroj: Reuters

Hlavním vzpomínkovým aktem byla dnes smuteční bohoslužba v madridské katedrále La Almudena. Zúčastnila se jí asi tisícovka lidí včetně krále Juana Carlose a královny Sofie.

Od rána pak Španělé spontánně nosí květiny a zapalují svíčky v okolí madridského nádraží Atocha, kde před 10 lety přišli o život lidé až 17 národností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínkové akce sleduje ve Španělsku tamní spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová

„Pamatuji si, že na místě tehdy zavládla ohromná solidarita, sounáležitost. Ale hořkost celé tragédie byla enormní. A dnes vzpomínkové akce potvrzují, že Španělé na to nikdy nezapomenou,“ říká spolupracovnice ČRo ve Španělsku Lubica Zlochová.

S pozůstalými obětí, i těmi, kteří krvavé teroristické atentáty islámských radikálů přežili, se již včera setkal ministr vnitra Fernández Díaz a další politici.

Vzpomínková akce se konala v madridském operním divadle Teatro Real. V jejím úvodu zazněla jména obětí atentátu.

Zítra se v Národním auditoriu uskuteční na počest obětí terorismu i koncert In memoriam.

Nejničivější atentát na území Španělska

11. března 2004 v ranních zprávách přinesly španělské televize nejdříve kusé informace o tom, že na madridském nádraží Atocha došlo k výbuchu. Pak se ale potvrdilo, že explozí bylo celkem deset a v různých příměstských vlacích směřujících do centra metropole vybuchly skoro současně.

Zemřelo 191 lidí, dva tisíce dalších utrpěly různě vážná zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Události v Madridu před 10 lety připomíná redaktor Pavel Novák

Vláda začala ze spáchání útoků obviňovat baskickou teroristickou organizaci. Ministr vnitra Angel Acebes neměl o tom, že atentáty má na svědomí ETA, nejmenší pochybnosti. Jasno v tom měla i řada obyvatel Španělska.

Vyšetřování ale nakonec policii zavedlo ke skupině radikálních islamistů. Více než tři roky po atentátech vynesl soud 21 verdiktů. Tři z obžalovaných stráví ve vězení 40 let.

Hlavní stopou, která policii pomohla pachatele útoků odhalit, byl mobilní telefon nalezený v jedné ze tří nevybuchlých tašek s trhavinou. Teroristé totiž použili mobily jako časované rozbušky.

Záchranáři zasahují na madridském nádraží Atocha, kde 11. března 2004 vybuchla nastražená nálož | Foto: ČTK/AP

Pavel Novák, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme