S kradenými pasy cestovali ve zmizelém malajsijském letadle dva Íránci

S kradenými pasy cestovali na palubě malajsijského letadla, které se ztratilo minulý týden v pátek, dva Íránci. Uvedli to dnes vyšetřovatelé. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by nelegální pasažéři za zmizení stroje mohli. Po letadle, v němž cestovaly více než dvě stovky lidí, se dál pátrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie devatenáctiletého Íránce, který cestoval zmizelým letadlem Malajsijských aerolinií na kradený pas | Foto: ČTK/AP

Jeden z mužů byl podle vyšetřovatelů devatenáctiletý muž, který se pokoušel dostat za svou rodinou do Německa. Měl už i koupenou letenku do Frankfurtu.

„Jsme ve spojení s íránskými úřady. Víme, že se mladík pokoušel emigrovat do Německa. Jsme v kontaktu s jeho matkou, která ho očekávala ve Frankfurtu, a když se neobjevil, tak nám zavolala. Díky tomu víme, kdo s tím kradeným pasem cestoval,“ uvedl šéf malajsijského vyšetřovacího týmu Chálid abú Bakar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o vyšetřování zmizení malajsijského letadla shrnul redaktor Pavel Polák

Na kradené pasy, italský a rakouský, cestovali v letadle s celkem 239 lidmi dva muži, oba Íránci a obě letenky byly zakoupeny společně.

Policie nepředpokládá, že by nelegální pasažéři mohli mít s letadlem zlé úmysly. Podle generálního tajemníka Interpolu Ronalda Nobleho „čím víc informací mají, tím víc se přiklánějí k tomu, že se nejedná o teroristický útok“. Noble to řekl dnes před polednem na setkání s novináři ve francouzském Lyonu.

Zmizelý Boeing 777 odstartoval v pátek před šestou večer SEČ z Kuala Lumpuru a mířil do Pekingu. Dispečerům se ztratil z očí asi o tři čtvrtě hodiny později, těsně před tím, než mělo letadlo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru.

Malaysia Airlines ztratily spojení s letadlem ve chvíli, kdy bylo ve výšce necelých 11 tisíc metrů a letělo stálou rychlostí.

Letadla společnosti Malaysia Airlines v Kuala Lumpur | Foto: Reuters

O důvodech se zatím jen spekuluje. Vyšetřovatelé se snaží prověřovat všechny lidi na palubě, cestující i členy posádky. Hledají důležité indicie, jako jestli třeba někdo z posádky či z pasažérů neuzavřel nedávno vysokou životní pojistku nebo jestli někdo neměl velké dluhy. Tam by mohly být možné motivy.

„Zaměřujeme se na čtyři hlavní oblasti a vyšetřovací verze – únos, sabotáž, osobní problémy někoho z cestujících nebo posádky a psychologické problémy některých lidí na palubě,“ dodal Bakar.

Mobily pasažérů vyzvánějí

Asi nejpravděodobnější je, že šlo o nehodu, chybí o tom však jasné důkazy. Po troskách letounu pátrají týmy z devíti různých států – na operaci se podílí zhruba 40 lodí a 34 letadel. Prohledávají pobřeží Vietnamu a Malajsie.

V neděli v podvečer posádka letounu vietnamského námořnictva údajně viděla u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který vypadal jako dveře pohřešovaného letadla, nacházel se zhruba ve stejné oblasti, kde vietnamská letadla už v sobotu spatřila rozsáhlé olejové skvrny.

Šéf malajsijského úřadu civilního letectví Abdul Rahman však uvedl, že podle rozboru vzorků z odebrané skvrny palivo nepochází z pohřešovaného letadla. A i co se týká údajných trosek, bylo zatím další pátrání neúspěšné.

Kromě moře se hledá i v horách a v neobydlených částech džungle. Že se trosky nacházejí právě v džungli, by mohlo vysvětlovat další záhadu, a sice že příbuzní se i tři dny po zmizení stále mohou dovolat na mobily některých cestujících – prostě vyzvánějí.

Pátrání po zmizelém letadle Malaysia Airlines | Foto: ČTK

ČTK, Ondřej Himmer, Pavel Polák, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme