Chátrající plicní sanatorium v Kostelci nad Černými lesy už roky čeká na kupce

Už mnoho let se Kostelec nad Černými lesy pokouší prodat část bývalé vyhlášené zemské nemocnice. Byla otevřena v roce 1901. V roce 1923 se z ní stala léčebna pro pacienty s tuberkulózou a díky úspěchům lékaře Ferdinanda Trippého byla o 14 let později zásadně rozšířena o budovu s dvěma sty lůžky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chátrající budovy v důlním areálu Dukla | Foto: Andrea Čánová

Největší rozkvět zažila kostelecká plicní léčebna po druhé světové válce, jenže pak přišla okupace.

„Sovětská armáda potřebovala vybudovat léčebnu, aby vojska v Milovicích a jinde měla lékařské zaopatření. V roce 1971 si to vzali Sověti a byli tam 20 let. A bohužel ani stát, ani kraj, potažmo od roku 2005 město, nebyly schopny najít kupce,“ popisuje starosta Kostelce nad Černými lesy Jan Svatoš zvolený za ODS.

42hektarový areál z více než poloviny tvoří lesopark. Všude kolem jsou chátrající budovy, prázdné s rozbitými okny. Obydlené jsou pouze byty v bývalých ubytovnách, které vybudovali sovětští vojáci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chátrající areál bývalého sanatoria navštívila reportérka Alena Rokosová

„Bydlím tady sedm roků. Je to smutné, náročné bydlení. Máme tady bezdomovce, ti by nám tolik nevadili, ale opakovaně i party mladých narkomanů.“ Kristína Gajdoštíková je bývalá žena Dušana Gajdoštíka, který nemocnici vedl po odchodu sovětských vojáků.

„Největší budova je původní největší plicní pavilon. Před ní je bývalá tuberárna, tamhle úplně původní nemocnice,“ ukazuje a dodává: „Stav areálu, jak vypadá, a perspektiva, kterou neznáme, tomu nepřidá.“

Byty v areálu dodnes vytápí malá teplárna, kterou postavili Sověti. Město chce prodat především hlavní budovu. Řečeno čísly jde o devět hektarů za minimálně 60 milionů korun. Už poněkolikáté bylo vypsáno výběrové řízení. Zatím se totiž kupec nenašel.

„My bychom chtěli, aby se ten druhý zavázal, že tam skutečně třeba do tří čtyř let něco vybuduje. Momentálně je to v územním plánu vedeno jako sociálně-zdravotnické zařízení. Na podzim dokončíme nový územní plán a bude to rozšířeno i o občanskou vybavenost, možnost pořídit si tam dům,“ informuje starosta Svatoš.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme