Vydírání a fyzické napadení na jaroměřské základní škole šetří náchodská policie

Policie vyšetřuje případ šikany na prvním stupni Základní školy Boženy Němcové v Jaroměři. Dva bratři ze sociálně slabé rodiny vydírali svého spolužáka. Chlapec až po několika měsících našel odvahu a svěřil se třídní učitelce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola v Hořovicích, do které se po prázdninách znovu vrátily děti | Foto: Petr Kološ

„Dva spolužáci vydírali svačiny po třetím. Jednalo se o předávání svačiny nebo o finanční hotovost na svačiny. Přesnou částku neznáme. Z jedné i z druhé strany informace není jednoznačná,“ říká ředitel školy Josef Hovorka s tím, že není zatím jasné, čím agresoři vyhrožovali.

Po několika měsících oběť případ oznámila učitelce. Jeden z vyděračů pak přitvrdil.

„Dokonce před dozírajícím pedagogem a maminkou oběti jeden z těch bratrů napadl spolužáka, začal ho držet pod krkem, několikrát s ním udeřil do lavice s tím, proč to začal řešit s maminkou,“ prozrazuje ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šikaně na Základní škole Boženy Němcové v Jaroměři natáčela redaktorka Kristýna Štanderová

Škola okamžitě reagovala, uspořádala besedu s policií na téma šikana, ale hlavně zvýšila bezpečnostní opatření. Agresoři ani oběť se k sobě nedostanou. Školní psycholožka Miroslava Paličková doporučila oběti, aby dál chodila do školy, aby se nezvyšovala obava z návratu do kolektivu:

„Myslím si, že pro jeho regeneraci je v tuto chvíli lepší, pokud ve školní docházce dál pokračuje a ví, že může dál chodit do školy, aniž se mu bude něco špatného dít.“

Vydíraný chlapec i jeho matka budou dál s psycholožkou spolupracovat. Ve třídě je podle zástupkyně ředitele Taťány Slezákové napjatá nálada:

„Děti čekají, jak se bude dál postupovat. Co se bude dál dít na půdě školy. Malinko se to posunulo k lepšímu v tom smyslu, že proběhla beseda a diskutovali jsme s nezávislou osobou.“

Beseda "Nebojte se policie" v Jihlavě | Foto: Olga Štrejbarová

Děti viděly fyzické napadení na vlastní oči. Agresoři zůstávají ve své třídě dál. V této souvislosti poukazuje Josef Hovorka na nedokonalý zákon:

„V případě takového typu šikany neumožňuje agresora z kolektivu nějakým způsobem vyloučit. V případě škol, kde máte jen dvě třídy v ročníku, tak tu nemáme žádnou možnost, kdy by škola mohla okamžitě reagovat na takový případ.“

S bratry vyděrači byly různé problémy už dřív. Matka přiznává, že na ně nestačí, a souhlasí s umístěním synů do diagnostického ústavu. Policie musí případ došetřit a pak ho předá soudu. Až potom bude jasné, jak celý případ dopadne.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme