Policie zadržela muže podezřelého z loupežného přepadení v Přemyslovicích

Policie zatkla Jána Bakalára, který je podezřelý z loupežného přepadení auta bezpečnostní agentury převážejícího přes 33 milionů korun v Přemyslovicích na Prostějovsku. V Praze ho zadrželi policisté z Útvaru rychlého nasazení. Bakalár je ve vazbě, za loupež a pokus o vraždu mu hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Po dalších dvou pachatelích přepadení policie pátrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ján Bakalár | Foto: Policie ČR

K přepadení obrněného vozu s penězi došlo 21. února 2013 kolem půl deváté ráno ve stoupání na konci obce Přemyslovice v blízkosti zástavby rodinných domů.

Tři maskovaní pachatelé útočili brokovnicemi, samopalem a hrozili i ručním granátem. Pancéřovanému autu rozstříleli pneumatiky, vyřadili motor a vůz kompletně znehybnili. Posádka neměla vůbec šanci se bránit. Útočníci pak přeházeli do svého auta schránky s penězi, zapálili na silnici hořlavinu a ujeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie dopadla Jana Bakalára podezřelého z ozbrojeného přepadení obrněného vozu s 33 miliony korun. Podrobnosti má redaktorka Blanka Mazalová

Tak brutální útok vyšetřovatel Karel Kadlec prý dlouho nezažil. „Byl to ojedinělý a výjimečný případ ze strany pachatelů, kteří neváhali použít střelné zbraně, aktivně ohrožovali střelbou osádku vozu. Proto je skutek kvalifikován jako trestný čin vraždy ve stádiu pokusu,“ vysvětluje.

Bakalár podle kriminalistů bandě lupičů šéfoval. Rok ho marně hledali, byl na něj vydán i mezinárodní zatykač. Muž ale po přepadení v Přemyslovicích měnil svoji podobu a pohyboval se s falešnými doklady. Policisté ve spolupráci s kolegy z Útvaru rychlého nasazení ho dopadli v pondělí 10. března na Praze 9.

„Pomocí monitorovacího zařízení umístěného ve vrtulníku jsme ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení zaměřili hledanou osobou a soustředili se na dobu, kdy tato nebude ohrožovat veřejnost, dali jsme povel k zákroku a osoba byla zpacifikována,“ popisuje zákrok vedoucí odboru pátrání policejního prezidia Vratislav Grégr.

Policie na případu nadále pracuje

Policisté teď pátrají po zbylých dvou pachatelích a také po větší části peněz z třicetimilionového lupu. Podle ředitele Úřadu služby kriminální policie Milana Pospíška pracují se dvěma verzemi toho, jak se zloději o trase vozu bezpečnostní agentury dozvěděli.

„Jedna je ta, že měli nějaký kontakt přímo v agentuře a druhá je vlastním tipováním přepravních vozů. Díky úzké spolupráci s vedením agentury byly uvnitř společnosti nastaveny mechanismy, které by tomu měly zabránit. Ale nemůžeme v tuto chvíli říct, že měli někoho přímo v této společnosti,“ vysvětluje.

55letý Ján Bakalár z Moravičan na Šumpersku je recidivista, v rejstříku už má sedm záznamů, převážně za majetkovou a násilnou trestnou činnost. V roce 1990 už byl odsouzen na 11 let za krádež, do vězení tehdy ale nenastoupil.

Doklady Jána Bakalára | Foto: Policie ČR

Loupil většinou ve větších podnicích, zemědělských družstvech. Před čtyřmi lety ho dokonce v Prostějově dopadl policejní tým lovců lebek, protože se vyhýbal vězení.

Nyní mu podle náměstka olomouckého krajského policejního ředitele Karla Kadlece hrozí za pokus o vraždu až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

„V současné době je obžalován z trestného činu vraždy ve stádiu pokusu, je umístěn ve věznici a spisový materiál je v dikci soudu, tudíž soudce pravděpodobně nařídí hlavní líčení,“ popisuje. Případem se zabývá krajský soud v Brně.

Místo činu v obci Přemyslovice na Prostějovsku. Ozbrojení lupiči z dodávky bezepčností agentury ukradli asi 30 milionů korun | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Ozbrojení lupiči v Přemyslovicích na Prostějovsku přepadli vůz s penězi | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Blanka Mazalová, Monika Tomášková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme