Rok od inaugurace slaví Zeman koncertem a rautem. Hrad jména hostů tají

Prezident Miloš Zeman si připomíná roční výročí inaugurace. Slavnostní večer zahájí ve Španělském sále Pražského hradu koncert Hradní stráže, pak je na programu raut. Hrad rozeslal 260 pozvánek, mluvčí Jiří Ovčáček ale jména hostů neprozradil. Výběr je prý jen na prezidentovi. Na kolik oslavy vyjdou, má prezidentská kancelář zveřejnit až v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka během inaugurace prezidenta Miloše Zemana v roce 2013 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pan prezident se této akce zúčastní ve společnosti své manželky. A pokud jde o strukturu hostů, jsou to lidé, kteří se nějakým způsobem podíleli na úspěšné kampani pana prezidenta v přímé volbě. Nechtěl bych více strukturovat seznam hostů, jsou to hosté pana prezidenta, které si sám osobně pozval,“ upozornil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ve Španělském sále Pražského hradu bude večer i řada členů Strany práv občanů-zemanovců. Ze Zlína dorazí mimo jiné místopředseda Vladimír Kruliš. Běžně se o něm mluví jako o příteli Miloše Zemana. Kruliš prý ale netuší, kolik z jeho spolustraníků pozvánku na slavnostní večer dostalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slavnostní večer na Pražském hradě se zajímala redaktorka Lenka Jansová

„Nemám vůbec přehled, protože je to vnitřní záležitost Hradu, kterou si pan prezident a Kancelář prezidenta republiky řeší zcela ve své režii. Nemám přehled ani za Zlínský kraj, protože ta pozvánka zřejmě dojde každému osobně, nikde se nesdružujeme,“ upozornil.

Místopředseda SPOZ pro Žďársko Bohumil Trávník odhaduje, že z Vysočiny přijede celkem asi sedm členů strany. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ovšem zdůraznil, že se nejedná o stranickou akci zaměřenou na Stranu práv občanů-zemanovce.

„Je to akce pana prezidenta, která se oficiálně jmenuje Můj první rok s vámi, a nemá spojitost se SPOZ. Jestliže přišla pozvánka některým členům této strany, tak je součástí celého balíku pozvánek,“ vysvětlil.

'Nebudeme zbytečně utrácet peníze daňových poplatníků'

Celou akci sice zaplatí daňoví poplatníci, ale jak zdůraznil mluvčí Jiří Ovčáček, Hrad na slavnosti bude šetřit.

„Je to záležitost, která se řeší v rámci rozpočtu Pražského hradu, snažíme se ji řešit maximálně úsporně. Příkladem je, že například vystoupí hudba Hradní stráže, nebudeme v žádném případě zbytečně utrácet peníze daňových poplatníků,“ tvrdí.

Kolik akce Můj rok s Vámi stála, slíbila prezidentská kancelář spočítat do pondělí.

Akce pro úzký okruh hostů čistě podle výběru prezidenta prý nebývaly na Pražském hradě zvykem. Nepamatuje je ani Ivo Mathé, který čtyři roky vedl kancelář Václava Havla.

„Samozřejmě jsou určité protokolární zvyklosti, koho zvát na státní svátek. Poslanci, rektoři, diplomatický sbor, starostové, hejtmani – to je celá řada lidí, kteří jsou obvykle bez nějakého dalšího výběru zváni,“ dodal.

Lenka Jansová, Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme