Odpůrci bourání historické textilky ve Frýdku-Místku zapojili do záchrany ministerstvo kultury

Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-Místku ještě nepřišla o naději na záchranu. Původně už měly buldozery více než sto let starou budovu rovnat se zemí. Podle jejího majitele, firmy Slezan, je totiž v havarijním stavu. Přípravy na demolici se ale protáhly. Místní občanské sdružení podalo na ministerstvo kultury žádost o nové posouzení zařazení budovy mezi kulturní památky. Objevil se i potenciální zájemce o její odkup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-Místku | Foto: Iva Havlíčková

„Bouráme, co se dá, a stavíme zoufalé komerční haly. To je opravdu škoda,“ upozorňuje Eva Kučerová-Landsbergerová, která je potomkem známého rodu a o plánu na zbourání bývalé rodinné továrny se dozvěděla stejně jako veřejnost na poslední chvíli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbourání historické Lansbergerovy přádelny ve Frýdku-Místku chce zabránit místní občanské sdružení. Podrobnosti zjišťovala reportérka Iva Havlíčková.

Podle ní není budova v tak špatném stavu, aby se nemohla zachránit. „Čtyři generace to budovaly a za 20 a několik let to dokáží zlikvidovat, je to tragédie,“ uvádí.

Proti bourání jsou i obyvatelé města, už tisíc je jich podepsáno pod peticí. Místní sdružení Vize FM do záchrany zapojilo i ministerstvo kultury.

„Zažádali jsme o přezkoumání rozhodnutí ministerstva kultury o zařazení mezi kulturní památky. V tomto případě to beru ještě jako takový záchytný bod. Zvažme to, jestli ta budova nemá ještě nějakou budoucnost,“ doufá Martin Zouzal z Vize FM.

O zapsání bývalé Landsbergerovy přádelny do seznamu památek usilovali před deseti lety i památkáři. Tehdy je nepodpořil frýdecko-místecký magistrát ani krajský úřad. Jenže podle Martina Zouzala ze se rýsuje i další možnost, jak budovu spasit.

Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-Místku | Foto: Iva Havlíčková

„Víme, že o budovu přádelny ve Frýdku-Místku se zajímá případný kupec. Takže si myslím, že i to je okolnost, která hraje pro zachování,“ dodává.

Podle právního zástupce konkurzního správce zkrachovalé textilky Slezan Luďka Korče, který nechtěl mluvit na mikrofon, už demolici nic zvrátit nemůže. Koncem března má definitivně začít.

Demolice Landsbergerovy přádelny navíc není jediná. Stejný osudu čeká dalších pět budov z majetku zkrachovalého Slezanu.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme