Média musí z internetu smazat tajné odposlechy exprezidenta Sarkozyho

Francouzská média musí z internetu vymazat tajně pořízené záznamy hovorů bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Dnes o tom rozhodl pařížský soud, který vyhověl žalobě Sarkozyho a jeho manželky Carly Bruniové-Sarkozyové. Nahrávky pořídil právník bývalého prezidenta Patrick Buisson. Ten za jejich nelegální pořízení navíc dostal pokutu 20.000 eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

„Můžeme si o nahrávkách myslet, co chceme. O tom, jak byly pořízené a za jakých okolností. Je ale jisté, že Patrick Buisson v žádném případě nahrávky nezneužil. Že je nikomu neposkytl a také nehrozil, že je někomu poskytne. Není to on, kdo dal nahrávky k dispozici médiím. Celý případ je absolutně zbytečně nafouknutý,“ hájí obviněného právník Gilles Goldnadel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym natáčel zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Zástupce bývalého francouzského prezidenta Thierry Herzog ale jeho argumenty vyvracel:

„Soudce potvrdil, že nahrávky byly pořízeny bez vědomí Nicolase Sarkozyho. Zadruhé, že nahrávky byly pořízeny panem Buissonem. A přestože on sám zřejmě nahrávky nikomu neposkytl, umožnil ostatním médiím jejich zveřejnění.“

Sarkozy a jeho žena se domnívají, že šlo o útok na jejich soukromí. Podle nich by soukromé debaty neměly být nikdy zveřejňovány. Součástí nahrávek byly poměrně intimní rozhovory mezi manželi. Mluvilo se v nich také například o tom, který ministr by měl skončit a jakým způsobem.

Sarkozy řekl, že zveřejněním nahrávek byli společně se ženou výrazně poškozeni. Nahrávky Sarkozymu ubližují i v případě návratu na politickou scénu. Každý z manželů má podle soudu dostat 10.000 eur.

Vysouzené peníze mají jít na nadaci Bruniové-Sarkozyové pro boj proti AIDS.

Jan Šmíd, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme