Krymští Tataři budou referendum bojkotovat, někteří tamní Češi chtějí k Rusku

Už zítra v osm ráno začne na Krymu referendum o připojení této ukrajinské autonomní republiky k Rusku. Většinové ruské obyvatelstvo bude hlasovat pro a společně s ním i některé národnostní menšiny jako například krymští Češi. Naopak krymští Tataři chtějí referendum bojkotovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naďa Procházková a Zoja Machotková | Foto: Martin Dorazín

Krymští Tataři se obávají represí po zítřejším referendu o připojení Krymu k Rusku. Předáci medžlisu - shromáždění krymských Tatarů - vyzývají NATO a OSN k vyslání mírových sil, dokud je ještě čas.

„Je to imitace referenda nic víc. Pokus zakrýt agresi a svět to musí vědět,“ prohlásil předseda krymskotatarského medžlisu Refat Čubarov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj národnostních menšin včetně Čechů na severu Krymu zachytil přímo na místě zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Krymští Tataři vytvořili podél cest živý lidský řetěz, postavili se na hlavní trasy protínající Krymský poloostrov.

Cestou ze Simferopolu na sever k administrativní hranici motoristé míjejí obrovskou kolonu ruských obrněných transportérů, kamazů, zilů a dalších aut, která za sebou táhnou děla velké ráže.

"Míříme do vesnice Lobanovo, kde žije několik krymských Čechů," líčí dál zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Napětí na Ukrajině před referendem na Krymu roste. Lidé ale chtějí mírové řešení

Číst článek

Důchodkyně paní Naďa Procházková se tamy stará o českou školu, klub Bohemia a kostel v jedné budově. Události na Majdanu v Kyjevě tak, jak je líčila ji ruská média, ji pořádně vyděsily. Bude hlasovat za připojení k Rusku.

„Bojíme se. Narodila jsem se v Rusku. Sestru tam mám, má vyšší důchod než já. Vždy to bylo Rusko. Všechno bude dobré,“ říká.

Podobný názor má i zdejší ruská podnikatelka Zoja Machotková:

„Tak jako tak budeme muset pracovat, a to je stejné v Rusku i na Ukrajině. My stejně od státu nic nedostáváme a nic od něj nečekáme. Co, bude, to bude.“

„Nás se stejně nikdo na nic neptá, my nemůžeme nic ovlivnit. Ano, vidíme, že kolem jezdí kolony vojenských vozidel, nad hlavou létají vrtulníky, už to ani nevnímáme, ale víme, že všechno bude normální,“ dodává Machotková.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme