Paříž zahalil smog, veřejná doprava je kvůli tomu celý víkend zdarma

Francouzská metropole bojuje s extrémním znečištěním vzduchu. Pařížská veřejná doprava je proto až do neděle zdarma. Tamní úřady se snaží přimět řidiče, aby nechali auto doma. Zadarmo jsou po celý víkend i půjčovny kol nebo elektromobilů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž trápí smog | Zdroj: Reuters

K podobným krokům už přistoupili i v dalších francouzských městech. Podle měření bylo tento čtvrtek ovzduší v Paříži srovnatelné s Pekingem, který je považován za město s nejhorší kvalitou ovzduší na světě.

Ředitel společnosti, provozující v Paříži veřejné linky, apeluje na všechny Pařížany, aby jezdili metrem. Obyvatele metropole tato situace znepokojuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze smogem zahalené Paříže se přihlásil zpravodaj Jan Šmíd

„Teď je to poprvé, kdy se o tom alespoň mluví, lidí jsou kvůli znečištění unavenější, nemocní. Teď opravdu vidíme, co dýcháme. Město je v oparu. Co se týče dopravy zdarma, jsem skeptická, všichni mí kolegové jezdí autem bez ohledu na to, jestli je veřejná doprava zdarma,“ říká učitelka z pařížského předměstí. Podobný názor má i student z Paříže.

„Myslím, že myšlenka na tři dny jízdy zdarma je dobrá, ale mělo by to být na delší dobu, aby lidé opravdu začali přemýšlet o alternativě a nechali svá auta doma.“

Pařížští radní také vážně uvažují o zavedení takzvané alternativní přepravy, která by výrazně omezila počet vozů na silnicích. V sudé dny by mohla vyjet auta pouze se sudou koncovkou poznávacích značek, v liché zase s lichou.

Všeobecně se soudí, že se radní k tomuto kroku vzhledem k blížícím se volbám do místních zastupitelstev neodhodlají. Podobné opatření bylo poprvé přijato v říjnu 1997 a setkalo se s negativní reakcí veřejnosti.

Igor Maňour, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme