Břeclav se nemusí bát výpadku dodávek plynu ze zahraničí. Má přístup k nedaleké těžbě

V souvislosti s ukrajinskou krizí se mluví o možném výpadku zahraničních dodávek plynu do naší republiky. Domácí zdroje pokryjí méně než 5 procent spotřeby a jsme tak odkázáni na dovoz ze zahraničí. V Břeclavi se ale těchto katastrofických scénářů zřejmě bát nemusí, přímé napojení na vlastní ložiska by mělo obyvatelům zajistit trvalý přísun zemního plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravské naftové doly otevřely v Uhřicích na Hodonínsku nový podzemní zásobník plynu | Foto: ČTK

Roční spotřeba zemního plynu se v Česku pohybuje okolo 8 miliard kubíků, těžba na asi čtyřiceti domácích ložiscích pokrývá zhruba 4 procenta, zbytek tvoří plyn ze zahraničí, hlavně Ruska.

I přesto se naše distribuční soustava s výpadkem umí krátkodobě vyrovnat, vysvětluje Zdeněk Svoboda z těžařské společnosti Lama gas and oil:

Přehrát

00:00 / 00:00

O zásobách plynu a jeho distribuci mluvila Štěpánka Kadlečková

„Česká republika má ve svých zásobnících řádově asi na 25 dnů provozu zásob zemního plynu. Distribuční soustava je velice rozvinutá, umí přepravovat plyn oběma směry z východu na západ a obráceně, umíme plyn dodávat na Slovensko, tak i Slováci umí oběma směry.“

Několik ložisek se nachází přímo v Břeclavi nebo jejím okolí, obyvatelé se tak o svůj plyn obávat nemusí, nehledě na situaci v zahraničí. Dodává Svoboda:

„Jakmile by nastal stav nouze, tak krizový štáb to reguluje, náš plyn z těch vysokotlakých plynovodů se přepraví do Brna, do fakultní nemocnice, nebo do zařízení, které má prioritu. Ale z těch středotlaků to technicky nejde, takže v oblasti v Břeclavi, Poštorná by plyn fungoval pro obyvatelstvo.“

Krizový scénář má připravena i společnost MND, která jen loni na našem území vytěžila 100 miliónů kubíků zemního plynu. Upřesňuje mluvčí Dan Plovajko.

„My kromě naší těžby máme zásoby v zásobnících a dokonce jsme připraveni i dalším poskytovatelům na trhu se zemním plynem v případě, že by došlo k nějakým výpadkům, jim poskytnout náš plyn, který máme uložený v našich zásobnicích. „

„Naše zásoby nejsou zanedbatelné, ale rozhodně nepokryjí spotřebu celé ČR, v oblasti zemního plynu naše těžba pokryje průměrnou roční spotřebu 300 tisíc českých domácností, to znamená, že vždy budeme závislí na dodávkách ze zahraničí,“ připomněl Plovajko.

I proto plánuje společnost investovat další stovky miliónů korun do hledání dalších ložisek, a to plynu i ropy.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme