Hlavními tématy předčasných voleb v Srbsku jsou hospodářské reformy a boj s korupcí

Srbové rozhodují o složení nového parlamentu. Předčasné volby přitom vyvolala dosavadní koalice Srbské pokrokové strany a Socialistické strany Srbska. Od voličů chtěla mandát k boji s korupcí a k tvrdým a bolestivým hospodářským reformám. O to, jaká témata vnímají jako nejdůležitější voliči, se v Bělehradu zajímal zvláštní zpravodaj ČRo Alexander Tolčinský:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v Mitrovici hlasuje v srbských předčasných parlamentních volbách

Žena v Mitrovici hlasuje v srbských předčasných parlamentních volbách | Zdroj: Reuters

V Srbsku je podle oficiálních statistik přes osm tisíc hlasovacích míst. Veřejné budovy nestačí. A tak, když umožníte hlasování v soukromém prostoru, stát vám za jakýsi volební pronájem zaplatí v přepočtu kolem 1200 korun. Týká se to i kaváren.

V jedné z nich jsem se sešel podnikatelem Alexandrem Kruničem a zeptal jsem se, co si myslí o tom, že favorit voleb Srbská pokroková strana i další subjekty až na výjimky staví na integraci s Evropskou unií.

Přehrát

00:00 / 00:00

S voliči v Bělehradě natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Alexander Tolčinský

„Myslím, že otázka jestli být s Evropskou unií, nebo s Ruskem není správná. My musíme spolupracovat se všemi. Já beru ruský národ jako oběť komunismu. Evropané by měli být jeho spojenci a měli by pomoci současné Rusko demokratizovat,“ říká podnikatel.

Někteří lidé si myslí, že dnešní hlasování bude přelomové – povede ke skutečným reformám a bude obrazně řečeno zatočeno s korupcí. Alexandar Krunič o tom pochybuje.

„My potřebujeme zásadní reformy. Kdyby to naše strany myslely vážně, musely by se rozpustit. A to samozřejmě neudělají. To, co nám slibují, jsou jen kosmetické neupřímné změny. Změnit by bylo třeba celý systém. Ten současný zkorumpovaný nás jen postupně požírá,“ myslí si Krunič.

Jakýmsi přirozeným korzem v centru Bělehradu je ulice knížete Michailova. Potkávám tu v den voleb místního výtvarníka Petara Ulemka.

Ten přiznává, že je bratrancem Milorada Ulemka, zvaného Legija, který si odpykává 40 let vězení za atentát na někdejšího srbského premiéra Zorana Džindžiče. Atentátník Legija byl kdysi velitelem Miloševičových speciálních policejních jednotek.

V Srbsku začaly předčasné parlamentní volby, favoritem je strana současného vicepremiéra

Číst článek

Jeho příbuzný, malíř Petar však rozhodně stoupencem někdejšího srbského vládce není. Co by podle něj měly vyřešit dnešní volby?

„Myslím, že největší problém je hospodářství. A to nefunguje. Vy Češi jste měli výhodu, když jste reformovali, pomohl vám Západ. My jsme ztratili 20 let. Všechno tu rozkradli. A může za to Miloševič, který byl na kordy s téměř celým světem,“ podotýká Petar.

Velkou neznámou dnešního hlasování bude volební účast. Volit teoreticky může šest milionů sedm set tisíc lidí. Jenže téměř půl druhého milionu občanů Srbska žije v zahraničí. A tam účast nebývá velká.

To, zda voliči vyslyší výzvy politiků a médií, aby přišli hlasovat a údajně tak spasit Srbsko, bude jasné už dnes večer.

Alexander Tolčinský, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme