Vláda projedná zřízení výboru, který by dohlížel na církevní restituce

Na církevní restituce by mohl dohlížet vládní monitorovací výbor. Zasazuje se o to sociální demokracie. Jeho zřízení dnes projedná kabinet. Výbor by měl kontrolovat proces vydávání majetku a sbírat a monitorovat data.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je nezbytné, aby vláda měla o průběhu církevních restitucí vlastní informace a nebyla odkázaná jen na média.

„Máme informace od některých obcí, že jsou předmětem žalob ze strany církví, a není jisté, zdali náhodou za tento majetek už církve nedostaly finanční odškodnění. Takže já si myslím, že čím větší dohled nad tím, jak naturální restituce probíhají, tím lépe.“

„Navíc je tady jeden problém: byl odvolán ředitel Státního pozemkového úřadu, teď je tam jakýsi zástup, my vůbec nevíme, co se tam odehrává. A převádí se majetky za miliardy korun a jsou to nevratné převody,“ prohlásil Bohuslav Sobotka.

Ve výboru by kromě premiéra měli zasednout zástupci dotčených ministerstev, například zemědělství nebo kultury, a své zastoupení by v něm mohla mít i například Národní galerie.

„Aby se na platformě tohoto výboru vyměňovaly informace, aby výbor tyto informace sbíral a pravidelně informoval vládu,“ přiblížil pracovní náplň nového výboru premiér a doplnil:

„A současně bych byl rád, aby se na výbor mohly obracet všechny obce a jiné soukromé subjekty, které jsou dnes dotčeny církevními žalobami. Protože tuto věc nikdo v České republice nemapuje, a tím pádem vláda ani nemá přehled o tom, jaký rozsah takových to žalob tady existuje.“

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme