Fenomén romských baronů je na Vysočině minulostí. Úředníci je ale citelně postrádají

Romský baron je v některých městech Vysočiny minulostí. Zatímco dříve platil za největší autoritu a pomáhal s řešením problémů na všech stranách, dnes ho nahrazují kurátoři. Jak se ale zdá, například v Jihlavě by svého barona rádi měli znova jak Romové, tak sami úředníci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavský magistrát. Ilustrační foto

Jihlavský magistrát. Ilustrační foto | Foto: Google Street View

Romský baron byl fenomén, byl to člověk, na kterého se všichni obraceli, když bylo zle. Obdivovaný a respektovaný. A pomáhal nejen Romům, ale i těm, co potřebovali pomoct s Romy. Vzpomíná jihlavská sociální pracovnice Karla Punčochářová, která je v oboru už skoro čtyřicet let:

„Romská komunita je poslouchala. Dneska už to opravdu není. Nejsem si jistá, že by tady existoval nějaký baron. My jsme s nimi ze sociálky docela spolupracovali. Když byla vysoká trestná činnost a nemohli jsme s nimi hnout, tak se šlo za baronem a domluvili jsme se s ním. Řekli jsme: My vám vyjdeme vstříc, ale pomožte nám. A problém byl pryč. Dneska vůbec nevím, za kým bychom šli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O fenoménu romských baronů natáčela redaktorka Olga Štrejbarová

V jihlavské romské lokalitě přezdívané Havaj bydlí mimo jiné Romka Marie Piskurová: „Byli tu kdysi nějací Dreveňákovi, ale to už dávno není pravda. Když potřebuji pomoci, obracím se na magistrát.“

Stejně reaguje i pan Tibor v centru města. „V Jihlavě nikoho neznám. Když potřebuji zastání, obracím se na úřad.“

Všechny děti i dospělé mají na starosti podle sociální pracovnice Punčochářové kurátoři: „Oni ale potřebují někoho ze svých řad. Kdo je zná a koho oni uznávají.“

Tibor, který právě obědvá housku z fastfoodu, říká, že Romů je více kategorií: "Říkají, že nejsme Cikáni jako oni. Liší se od nás. Oni jsou praví. Nikoho takového tu v Jihlavě neznám."

Romského barona má každé větší město v Česku. Někde jím je úspěšný podnikatel, jinde romský politik, mezi Olachy pak člověk se šlechtickou krví.

Sama Marie Piskurová uznává, že občas by zastání potřebovala, protože s úřadem se sama domluvit nedokáže.

Po klasických romských svatbách, které z krajského města Vysočiny téměř vymizely, jde o druhý fenomén, o který Romové s jednadvacátým stoletím přicházejí. Tvrdou ruku vlády barona postrádají hlavně romské matky nezvladatelných synů. Těch, které jsou na jejich výchovu samy, je stále více.

Dejte nám čas a buďte trpěliví, ať vám můžeme pomoci s řešením vašeho problému ?

Číst článek

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme