Zaorálek se má omluvit Rittigovi za to, že ho spojil se zabaveným zlatem a penězi

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD se má osobním dopisem omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že ho spojil se zlatem a penězi, které policie našla při loňské razii na Úřadu vlády. Za to, že ho na půdě Poslanecké sněmovny nazval lupičem, se ale omlouvat nemusí. Rittig zároveň požadoval odškodné 100 tisíc korun, ty mu ale soud nepřiznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Zaorálek Rittiga loni v červnu na schůzi sněmovny spojil s miliony a zlatem, které zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech. Mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči".

Kritizoval to, že tito "lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády". Projev zazněl při diskusi, kterou rozpoutal policejní zásah v souvislosti s kauzou Jany Nagyové (dnes Nečasové), ředitelky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase z ODS.

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a Romana Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata.

Zaorálek: Rittigova pověst nebyla dobrá už dříve

Rittig staví žalobu na tom, že zatímco označení "lupič" bylo nepřiměřenou, a tedy nepřípustnou kritikou, tvrzení ohledně milionů a zlata je vysloveně nepravdivé. Lubomír Zaorálek zas argumentuje mimo jiné tím, že Rittigova pověst nebyla dobrá už před projevem, takže ji svými výroky nemohl nijak ovlivnit.

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance.

Rittiga, Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu.

Nedávno byl Rittig obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, stíhán je na svobodě.

Dnešní rozsudek pražského městského soudu není pravomocný.

ČTK, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme