Česká republika neuznává výsledky referenda o připojení Krymu k Rusku

Výsledky referenda o připojení Krymu k Rusku Česká republika neuznává. Shodla se na tom dnes vláda. Referendum bylo podle ní neregulérní a v rozporu s ukrajinskou ústavou. Vláda naopak souhlasí s rychlým podpisem politické části asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Plošné hospodářské sankce vůči Rusku zatím nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedělní referendum na Krymu

Nedělní referendum na Krymu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Referendum, které proběhlo na Krymu, bylo vyhlášeno v rozporu s ukrajinskou ústavou a probíhalo za neregulérních podmínek,“ říká premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a doplňuje:

„Chci připomenout, že na Krym nebyli vpuštěni mezinárodní pozorovatelé a vedle toho se na Krymu pohybovalo velké množství vojenských jednotek, které do oblasti poslalo Rusko. Česká republika proto neuznává výsledky tohoto hlasování.“

Další pohled přidává i místopředseda vlády za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Pokud mají občané rozhodnout o státoprávním uspořádání, o tom, zda se oddělí část země, tak o tom musí rozhodnout obyvatelé celé dané republiky,“ tvrdí a dodává:

Evropská unie i Spojené státy schválily sankce vůči představitelům Ruska a Krymu

Číst článek

„Není možné, aby došlo k takovýmto dílčím věcem. Je jasné, že i z tohoto důvodu je evidentní, jakou výhodou je pro nás členství v kolektivním obranném mechanismu NATO a Evropské unie.“

Vláda také informovala, že souhlasí s rychlým podpisem politické části asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Plošné hospodářské sankce vůči Rusku zatím nechce.

Prezident Zeman: Referendum není ústavní

Podle prezidenta Miloše Zemana by měl výsledek referenda na Krymu vést k větší autonomii poloostrova. Český prezident ale zároveň tvrdí, že hlasování bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou.

„Hlasování na Krymu bylo v rozporu se stávající ústavou ukrajinské republiky. Na druhou stranu jeho výsledek svědčí o nespokojenosti tamního obyvatelstva se současným uspořádáním. Reakcí na hlasování by mělo být posílení autonomie Krymu,“ hodnotí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Poloostrov Krym - grafický profil se základními údaji | Foto: ČTK

Jana Čermáková, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme