Poslanci projednají osud vojenských újezdů. Největší spor se vede o Brdy
Poslanecká sněmovna projedná na březnové schůzi, která začíná dnes, návrh zákona o vojenských újezdech v Česku. Jeho součástí je i zrušení výcvikového prostoru v Brdech. Pro jsou členové vládního hnutí ANO nebo opoziční ODS a také Plzeňský kraj. Naopak někteří sociální demokraté a zástupci Středočeského kraje s takovým krokem nesouhlasí.
Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO na zrušení vojenského újezdu v Brdech trvá. Podle něj Brdy nemají patřit armádě, ale má se z nich stát chráněná krajinná oblast.
„Snažíme se vlastně vrátit svému původnímu poslání nezanedbatelný kus země. Zdá se nám škoda, když ho armáda nepotřebuje, aby nesloužil lidem k rekreaci. Samozřejmě se snažíme nastavit podmínky tak, aby byl v přiměřeném režimu ochrany a aby z toho obce neměly komplikace, ale spíše naopak,“ vysvětluje.
Podle ministerstva obrany by měl vojenský újezd v Brdech přejít do civilní správy k 1. lednu 2016. Vedení Středočeského kraje s tím ale nesouhlasí. Podle hejtmana Josefa Řiháka z ČSSD je takový krok uspěchaný a obce na to nejsou připravené.
„My si myslíme, že je to všechno ušité takzvanou rychlou jehlou. Myslíme si, že nebudou dostatečně ochráněné naše zdroje pitné vody. A nejsou na to připravené ani obce, infrastruktura, ekonomika. Prostě nejsme připraveni na to, aby se teď otevřely Brdy jako takové,“ říká.
Podle hejtmana není ani zaručeno, že zpřístupnění újezdu veřejnosti by bylo bezpečné pro lidi. Prostor je podle něj zaminovaný.
„Jde o 262 kilometrů čtverečních. Je to obrovská oblast a ta není odminovaná, není ani pyrotechnika. A pan ministr říkal, že by se to dalo udělat do konce roku 2015. Ale já myslím, že tato věc je na desetiletí. A kdo ponese zodpovědnost za to, až to tam někomu urve nohu,“ upozorňuje Řihák.