Poslanci projednají osud vojenských újezdů. Největší spor se vede o Brdy

Poslanecká sněmovna projedná na březnové schůzi, která začíná dnes, návrh zákona o vojenských újezdech v Česku. Jeho součástí je i zrušení výcvikového prostoru v Brdech. Pro jsou členové vládního hnutí ANO nebo opoziční ODS a také Plzeňský kraj. Naopak někteří sociální demokraté a zástupci Středočeského kraje s takovým krokem nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota

Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO na zrušení vojenského újezdu v Brdech trvá. Podle něj Brdy nemají patřit armádě, ale má se z nich stát chráněná krajinná oblast.

„Snažíme se vlastně vrátit svému původnímu poslání nezanedbatelný kus země. Zdá se nám škoda, když ho armáda nepotřebuje, aby nesloužil lidem k rekreaci. Samozřejmě se snažíme nastavit podmínky tak, aby byl v přiměřeném režimu ochrany a aby z toho obce neměly komplikace, ale spíše naopak,“ vysvětluje.

Podle ministerstva obrany by měl vojenský újezd v Brdech přejít do civilní správy k 1. lednu 2016. Vedení Středočeského kraje s tím ale nesouhlasí. Podle hejtmana Josefa Řiháka z ČSSD je takový krok uspěchaný a obce na to nejsou připravené.

„My si myslíme, že je to všechno ušité takzvanou rychlou jehlou. Myslíme si, že nebudou dostatečně ochráněné naše zdroje pitné vody. A nejsou na to připravené ani obce, infrastruktura, ekonomika. Prostě nejsme připraveni na to, aby se teď otevřely Brdy jako takové,“ říká.

Nález munice | Foto: Lukáš Milota

Podle hejtmana není ani zaručeno, že zpřístupnění újezdu veřejnosti by bylo bezpečné pro lidi. Prostor je podle něj zaminovaný.

„Jde o 262 kilometrů čtverečních. Je to obrovská oblast a ta není odminovaná, není ani pyrotechnika. A pan ministr říkal, že by se to dalo udělat do konce roku 2015. Ale já myslím, že tato věc je na desetiletí. A kdo ponese zodpovědnost za to, až to tam někomu urve nohu,“ upozorňuje Řihák.

Vojenský újezd Brdy na Příbramsku (Jince) | Foto: ČTK

Jana Čermáková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme