Na Krymu zůstává 20 tisíc ukrajinských vojáků. Rusko jim nabídlo práci v armádě

Na krymském poloostrově, který v pondělí vyhlásil samostatnost a požádal o připojení k Rusku, zůstává přes 20 tisíc ukrajinských vojáků. Kyjev nezávislost Krymu neuznává, povolal desetitisíce záložníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Krymu stále zůstává 20 000 ukrajinských vojáků | Foto: Reuters

Ukrajinští vojáci dostali od ruské černomořské flotily ultimátum do pátku. Mají se rozhodnost, zda opustí své základny a odjedou z Krymu, nebo se stanou zaměstnanci ruské armády.

Buď v ní mohou působit jako civilní zaměstnanci, nebo složit slib věrnosti Rusku a stát se jeho vojáky. Moskva jim nabízí na místní poměry vysoký plat 800 dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ukrajinských vojácích, kteří zůstávají na Krymu, mluvil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Vojáci zatím zůstávají zavření na základnách. Většina z nich se nevzdala, na objektech visí i ukrajinské vlajky.

Ukrajina povel ke stažení svým vojákům vydat nechce, protože neuznává nezávislost Krymu. Stažení vojáků by znamenalo uznání jeho příslušnosti k Rusku.

„Krym je ukrajinský a zůstane ukrajinský. Stejně jako na Krymu zůstane ukrajinská armáda,“ uvedl v pondělí ukrajinský ministr obrany Igor Teňuch.

Ukrajina jako reakci na situaci na Krymu vyhlásila částečnou mobilizaci vojenských záloh. Nastoupit má 40 000 mužů, polovina z nich k Národní gardě.

Do ukrajinské Národní gardy vstupují tisíce dobrovolníků, z učitelů i úředníků jsou vojáci

Číst článek

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme