Díky odblokování pozemku z církevních restitucí postaví v Rynárci novou školku

Novou školku potřebují děti, jejich rodiče i učitelé v Rynárci na Pelhřimovsku už dlouho. Stará budova nevyhovuje, je příliš malá. Obec nyní koupila pozemek hned vedle základní školy, kde novou mateřinku postaví. Chtěla to udělat už dříve, prodej ale brzdily církevní restituce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v mateřské školce | Foto: ČEZ

Budova současné školky stojí přímo u silnice, navíc je stará a nemá zateplená okna.

Hlavní problém je ale malá kapacita. „Mají málo místa, školka je malinká. Jsou tu stísnění,“ říkají maminky Lenka a Radka, které z budovy vyšly přímo na rušnou silnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rynárci na Pelhřimovsku natáčela reportérka Andrea Bartůňková

Nová školka by podle nich byla potřeba. „Třídy by byly větší a větší šanci na přijetí by měly i děti z okolních vesnic,“ dodává jedna z maminek.

Školka má naplněnou kapacitu 40 míst. „Okolo osmi dětí jsme odmítali,“ uvádí vedoucí učitelka Jaroslava Borková.

Učitelky musí s dětmi na školní zahradu přes silnici. „Všechny děti mají bezpečnostní vesty, nosíme terčíky,“ popisuje Borková, jak zajišťují bezpečí dětí při přecházení.

Ředitel Základní a Mateřské školy Tomáš Peroutka doufá, že by škola mohla stát už příští rok vedle současné budovy základní školy.

„Bylo by to hned vedle v jednom areálu a hodně by nám to pomohlo,“ dodává s tím, že jednodušší by byla například i doprava jídla pro děti do školy.

Nákup pozemku schválili rynátečtí zastupitelé 10. března, obec za něj zaplatí necelých 27 tisíc korun. V příštích měsících musí rozhodnout ještě o podobě nové školky.

Sněmovna projedná návrh KSČM na referendum o zrušení církevních restitucí

Číst článek

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme